Dovolená 2022 Velká cesta Mexikem + Yucatán

Vyprodáno

Termín zájezdu 25.11.2022 - 11.12.2022
Doprava Letecky
Typ zájezdu Kombinovaný zájezd
Ubytování Hotely
Strava Dle programu
Destinace Mexiko
Cena včetně
poplatků
59 990 Kč
(2 400 €)
VYPRODÁNO

Základní info o zájezdu

ODLET: 25. 11. z Prahy z Letiště Václava Havla

NÁVRAT: 11. 12. do Prahy na Letiště Václava Havla

UBYTOVÁNÍ: celkem 15 x v jednodušších i kvalitnějších hotelích, převážně ***, vždy po 2 osobách

STRAVA: jídlo je v Mexiku cenově velmi dostupné, přibližně jako u nás, na každém „rohu“ se budete moci bez obav levně najíst, s jídlem a jeho výběrem poradíme, pomůžeme, na začátku každého dne máte snídaně

PŘEPRAVA: letecky, na místě turistickým autobusem

POKYNY: vážným zájemcům zašleme smlouvu o zájezdu s číslem účtu, k zařazení do zájezdu je třeba uhradit zálohu v minimální výši 25 000 Kč / 1 000 € / osoba (lze i celou cenu), zaslat vyplněnou a podepsanou smlouvu na naši adresu, příp. oskenovanou e-mailem, nebo faxem 494 377 654 nebo doručit osobně, po připsání platby na náš účet potvrdíme kopii smlouvy zpět, doplatek splatný do 23. 9. 2022, aktuální informace k cestám do zahraničí v souvislosti s covid-19 naleznete ZDE, finální pokyny a informace k odletu obdržíte cca 1 měsíc před odletem, minimální platnost cestovního dokladu 6 měsíců po návratu - striktně vyžadováno, cena zájezdu je kalkulována do 22 Kč / USD, do 25 Kč / Euro, zájezdy do Mexika pořádáme pravidelně od roku 1998! Minimální počet účastníků: 15

DOPORUČENÍ: očkování do Mexika není potřebné ani povinné, tento zájezd není nijak fyzicky náročný, let trvá cca 11 hodin, počasí lze očekávat s denními teplotami 25 - 30°C, doporučené kapesné od 400 USD / osoba 

CENA ZAHRNUJE: oboustranné letecké spojení, letištní a bezpečnostní taxy, 15x ubytování, 15x snídaně, autobusovou dopravu/minibus, pojištění léčebných výloh v zahraničí, servis českého průvodce, pojištění proti úpadku

CENA NEZAHRNUJE: příplatek 250 USD / os. (budeme vybírat v Mexiku a budou z něj hrazeny veškeré vstupy do parků, muzeí, cenote, 2x lodní výlet, atd., bakšiš, drobné poplatky), *pojištění léčebných výloh v zahraničí 1 040 Kč / 42 € / os. / pobyt, pojištění léčebných výloh v zahraničí + pojištění stornopoplatků 1540 Kč / 62 € / os. / pobyt, nutné uhradit spolu se zálohou při podpisu smlouvy (pro případ zrušení zájezdu ze strany klienta, více na https://www.avetour.cz/pojisteni.html nebo na vyžádání v CK) - dodatečně nelze akceptovat!

Trasa zájezdu

Program zájezdu

1. den

25. 11. pátek – sraz všech účastníků v 8:00 hod. v Praze na Letišti Václava Havla v odletové hale TERMINÁL 2 (mezinárodní odlety), přesnější detaily poskytneme později. Po příletu do Cancúnu výměna peněz na letišti a rychlý transfer do hotelu v daně lokalitě. Nocleh.

2. den

26. 11. sobota – snídaně, pobyt v Cancúnu/Playa del Carmen na březích Karibiku, individuální volno – relaxace u moře. Nocleh.

3. den

27. 11. neděle – snídaně, poté odjezd směr Tulum. První zastávku uděláte na malé archeologické zóně, jejíž původní mayské jméno bylo Zamá, což znamená úsvit. Nachází se na útesu vypínajícím se nad azurově modrým Karibikem. Po samostatné procházce je možnost vykoupání se pod starověkými chrámy na jedné z nejhezčích pláží Mayské riviéry. Poté pěší přesun na pláž El Paraíso, kde strávíte část dne radovánkami u moře. Odpoledne přesun do koloniálního města Valladolid v srdci Yukatánu, obývaného především yukatánskými Mayi. Po příjezdu do Valladolid krátká procházka po typickém čtvercovém koloniálním náměstí, kde můžete ochutnat originální místní dobrotu, tzv. marquesita, oplatek naplněný strouhaným holandským sýrem a zkaramelizovaným kozím mlékem nebo si můžete dát vydatnou yukatánskou večeři v místní tržnici s jídlem. Nocleh.

4. den

28. 11. pondělí - snídaně, z Valladolid se vydáte na úplnou špičku Yukatánského poloostrova, do rybářské vesnice Ría Lagartos. Cestou jedna delší zastávka, v prastarém mayském městě Ek Balam (Černý jaguár), kde si mimo jiné vystoupíte na královskou akropoli, jejíž součástí je i hrob vladaře jménem Ukit Kan Lek Tok, který střeží v mayském světě neobvyklé okřídlené bytosti. V blízkosti archeologické zóny je přírodní otevřené cenote, kde se dá příjemně zchladit a zaplavat si. Pak přes město Tizimin dojedete až do Ría Lagartos, jenž leží na nejzažším výběžku poloostrova Yucatán. Doporučujeme podvečerní procházku po místním Maleconu, nábřežní třídě, roubené nespočetným množstvím rybářských člunů, která končí u dalšího cenote, odkud se krásně pozoruje západ slunce, a občas je vidět plameňáky a jiné druhy vodního ptactva. Nocleh.

5. den

29. 11. úterý – brzy ráno s prvními paprsky nového dne, se vydáte do spleti kanálů a lagun - to je ría, speciální ekosystém brachických vod. Hlavními cíly naší plavby budou hejna růžových plameňáků, jejichž asi 40 tisícová kolonie sídlí v nejodlehlejších a nedostupných částech močálu, a tzv. Las Coloradas, místo, kde se v uměle vyhloubených nádržích odpařuje mořská voda a následně se zde pak těží mořská sůl. Voda v nádržích obsahuje velké množství minerálů a daří se v ní výborně korýši artemia salina. Kombinace obou těchto činitelů pak za určitých okolností dodává vodě výrazně růžový až fialový odstín. Korýš artemia je také hlavní potravou plameňáků a dává jim jejich křiklavě oranžovou barvu. Doporučujeme také tzv. máyskou lázeň, která sestává z namazání se silnou vrstvou místního léčivého jílu a poté v koupeli v teplých vodách Mexického zálivu pár kilometrů odtud. Kromě plameňáků je možno během plavby spatřit mořské orly a jiné dravce, pelikány, fregatky, kolpíky, bukače či ibise, občas je k zahlédnutí i krokodýl. Po návratu krátky relax a po snídani odjezd směr Chichen Itza a město Mérida. Cestou se ještě zchladíte ve vodách podzemního krápníkového jezera Samulá. Ve středu Yukatánu si prohlédnete nejslavnější yukatánské archeologické naleziště, maysko-toltécké město Chichen Itzá, jehož hlavní chrám, Kukulkánova pyramida, byl v roce 2007 zařazen mezi 7 divů moderního světa. Navečer pak dojedete do hlavního města státu Yucatan, do životem klokotající a hrdé Méridy. Zde strávíte dvě noci.

6. den

30. 11. středa – snídaně, přejezd do jediných hor, které se nacházejí na poloostrově Yucatan. V pohoří Puuc, v místě, kde chybí přirozený zdroj pitné vody, se v klasickém období mayských dějin stalo nejmocnějším město, kterému dnes říkáme Uxmal. Nádherně ozdobené stavby – Kouzelníkova pyramida, Čtyřúhelník jeptišek nebo impozantní Královský palác – se nezapomenutelně zapíší do srdce každého cestovatele. Na zpáteční cestě do Méridy se zastavíte v restauraci, kde za zpěvu "kukarači" ochutnáte typickou yukatánskou kuchyni – sopa de lima a cochinita pibil. Nocleh.

7. den

1. 12. čtvrtek – snídaně, dopoledne vás čeká cesta vnitrozemím poloostrova, zastavíte v Bécal, proslavené produkcí originálních panamských kloubouků a o pár desítek minut později návštěva hřbitova ve vesnici Pomuch, která je známá nevšední péčí o své zesnulé. Kolem poledne byste měli dojet do malebného a hradbami obehnaného města Campeche. Naobědváte se v restauraci, která nabízí především dary moře a poté si prohlédnete pintoreskní centrum v minulosti nejbohatšího přístavu celého Yukatánu. Pak doputujete k patě Yukatánu, kde se hluboko do vnitrozemí zakusují nekonečné vody Laguny de Términos. Zde, mimo dosah svých přirozených predátorů, žije poměrně velká kolonie delfínů. A ti budou jedním z cílů dnešní cesty. Kromě nich uvidíte i velké množství vodního ptactva, hlavně fregatky, kormorány, pelikány a nejrůznější druhy volavek, v určitém ročním období pak i kolpíky a ibisy. Vesnice Isla Aguada je typickým poklidným místem, kde žijí převážně yukatánští Mayové. Odpoledne a noc u moře v Isla Aguada. Nocleh.

8. den

2. 12. pátek – snídaně, část dopoledne strávíte na pláži v Isla Aguada. Po obědě cesta do hlavního města státu Tabasco, Villahermosa. První část cesty vede kolem pobřeží Mexického zálivu. Projedete městem Cuidad del Carmen a pak už vjedete do bažinaté a vodními plochami ozdobené krajiny, oddělující Yukatánský poloostrov od Tehuantepecké šíje, nejužší části Mexika. Večerní příjezd do Villahermosa. Nocleh

9. den

3. 12. sobota – snídaně, den plný cestování, gastronomie a Olméků. Hned po snídani navštívtme jedinečný archeologický park La Venta, v němž je rozmístěno mezi tropickou vegetací několik desítek kamenných artefaktů, pozůstatků na starověké Olméky, které byly původně objeveny asi dvě hodinky jízdy odtud, na archeologickém nalezišti stejného názvu, a v 50. letech 20. století byly převezeny právě sem. Poté město Comalcalco, které je místem, které dalo světu božský dar – cacáhuatl, cacao, kakao. Na kakaové fince Jesús María se projdete po kakaových plantážích a zjistíte, v jakém prostředí kakaovníky rostou, jak jsou kakaová semena zpracovávána do pochutin bohatých na vůni a chuť. Prohlédnete si rovněž prostou haciendou rodiny Cacep, která začátkem minulého století tuto tradici zahájila, a kde si sami můžete vlastníma rukama čokoládu vyrobit. Pak vás čeká poměrně dlouhá cesta přes rozsáhlé roviny států Tabasco a Veracruz, místy, kde meandrují obrovské tropické řeky Coatzacolacos, Tonalá a Grijalva. Ve večerních hodinách dojedete do města Catemaco, které leží na okraji stejnojmenného tropického jezera. Nocleh.

10. den

4. 12. neděle – snídaně, dnešní den strávíte v pohoří Los Tuxtlas. Kousek od San Andrés Tuxtla, střediskového města místního kraje, je možnost prohlédnout si manufakturu Te Amo, v níž se vyrábějí doutníky z místního tabáku. Okolí města San Andrés má tradici pěstování a zpracovávání tabáku. V blízkosti San Andrés se nachází vodopád Eyipantla, vodní skok uprostřed tropické vegetace, asi 40 metrů vysoký a 50 metrů široký, na řece Tlacotalpan, která odvádí vodu z nedalekého jezera Catemaco. Laguna nebo jezero Catemaco vzniklo na dně sopečné kaldery, a je rovněž obklopeno bujnou tropickou vegetací. Na jednom z ostrovů žije skupina makaků, jejichž předkové jsou původem z Indie, na stromech dalšího ostrova je pak možno vidět místní chápany. Tradiční v průběhu plavby po jezeře je také zastávka u jednoho ze šamanů, jejichž činností je okolí laguny světoznámé. Noc v Catemaco nebo ve městě Santiago Tuxtla, kde se projdete po náměstí, kde se nachází největší nalezená kamenná hlava, pozůstatek po Olmécké kultuře. Nocleh.

11. den

5. 12. pondělí – snídaně, další den plný poznávání. Cesta vás svede z pohoří Los Tuxtlas do nížin okolo pobřeží Mexického zálivu až k ústí řeky Papaloapan, na jejímž břehu pak stojí tropicky barevné městečko Tlacotalpan. Potom už se vydáte do největšího města státu, do přístavu Veracruz, místem, kudy kráčely nejstarší dějiny nově objeveného kontinentu. Tady si vychutnáte příjemnou a bezprostřední atmosféru živého náměstí, projdete se při západu slunce po nábřežní promenádě, tzv. Maleconu, a v kavárně La Paroquia ochutnáte tzv. lechero, kávu s mlékem servírovanou prostředníctvím malého rituálu. Noci ve Veracruz jsou nezapomenutlným zážitkem. Nocleh.

12. den

6. 12. úterý – snídaně, den nabitý událostmi a cestováním. Po snídani odjezd do ospalé Antigua de México, kde stojí nejstarší kostel, radnice a celnice na americkém kontinentu, vyfotíte si prastarou ceibu, strom, k němuž podle legendy přivázal své lodě dobyvatel Hernán Cortéz před zahájením výpravy na hlavní aztécké město Tenonchtitlán. Poté pokračujete na sever kolem Mexického zálivu a další zastavení čeká na jednoduché písečné pláži ve vesnici Chachalacas. Zde strávíte část odpoledne na mořském břehu. Poté začnete vjíždět do hor a tímto dnem skončí tropická část cesty. Město Xalapa, hlavní město státu Veracruz, již leží ve výšce kolem 1 200 metrů nad mořem a kolem něj se rozprostírá studený mlžný subtropický prales, v němž se kromě orchidejí a bromélií daří také kávě. Nocleh.

13. den

7. 12. středa – snídaně, následně odjezd do města Coatepec, které je jedním z center pěstování kávy ve státě Veracruz. Navštívíte muzeum kávy, jehož součástí je malá kávová plantáž, seznámíte se s procesem pěstování a zpracovávání kávy, kávu ochutnáte a případně nakoupíte. Asi devadesát minut od Xalapa směrem na Pueblu se rozprostírá zajímavá, ale turistickým ruchem zapomenutá archeologická zóna Cantoná. Poměrně velké staré město má jeden typický rys – všechny stavby jsou postaveny bez pomoci malty, kameny na sobě drží jen vlastní vahou. Krátká procházka kopcovitou krajinou plnou borovic, agáví, kaktusů a yuk s nádhernými výhledy do okolí. Při dobrém počasí bývá vidět i nejvyšší mexická hora, přes 5 700 metrů vysoká sopka Pico de Orizaba. Přibližně po dalších devadesáti minutách přijedete do cíle dnešní cesty, do hlavního města státu Puebla, andělské Puebly. Nocleh.

14. den

8. 12. čtvrtek – snídaně, ráno se projdete po koloniálním centru nejkatoličtějšího města v Mexiku. Puebla se pyšní stovkami koloniálních domů a paláců, desítkami převážně barokních kostelů, světoznámou gastronomií a keramickými dílnami. Poté se posunete pár kilometrů dál, do vesnice Tonantzintla, kde se nachází kostel Santa Maria, jehož interiér je vyzdoben v neuvěřitelném tzv. indiánském baroku, a do nějž se místním řemeslníkům podařilo propašovat několik důležitých prvků jejich původní nekatolické víry. Tento kostel je jedním ze symbolů synkretizmu, jež se prolíná celou současnou mexickou společností a s nímž se na vaší cestě mnohokrát setkáte. Nedaleké město Cholula, které je považováno za nejdéle existující město na území Ameriky. Kdysi to bývalo ohromné poutní místo, kde stály desítky, možná stovky chrámů a svatyň. Dodnes se z nich zachovala jen jediná pyramida, která je současně považována za nejobjemější pyramidu světa. Na jejím vrcholku se vypíná katolický kostel Panny Marie Pomocné. Z pyramidy bývá za příznivých okolností nádherný výhled na sopky Popocatépetl a Iztacihuatl. Aby katoličtí misionáři odpoutali pozornost od pohanské Choluly, založili na dohled od ní ve 30. letech 16. století právě andělské město Puebla. Po průjezdu údolím pod již zmíněnými vulkány, začnete stoupat do výšek okolo 3 000 metrů nad mořem, naobědváte se v horské vesnici Río Frío, a pak sestoupíte do Valle de Mexico, kde se rozprostírá nekonečné a bohy posvěcené Mexico City. Nocleh.

15. den

9. 12. pátek – snídaně, předposlední den prohlídka koloniálního centra jednoho z největších světových měst – Mexico City. Prohlídku zahájíte na Náměstí Revoluce, v jehož středu vypínající se památník, připomínající římské vítězné oblouky, který vypráví příběh Mexické revoluce, občanské války z období let 1910 - 1920, která od základů změnila Mexiko a mexickou společnost. Poté se svezete jednu stanici metrem a dostanete se do nejstaršího parku na území Ameriky, do parku Alameda central, založeného v 90. letech 16. století. Pak projdete mimo jiné kolem hlavního stánku mexikého umění, Palacio de Bellas Artes a věže Latinské Ameriky, jedné z dominant města, na hlavním náměstí, na jehož místě stávalo původní cetrum aztéckého hlavního města Tenochtitlán. U busty posledního aztéckého císaře Moctezumy se dozvíte krátce o minulosti i současnosti místa a prohlédnete si tři hlavní budovy, které se zde nacházejí – Metropolitní katedrálu, zbytky hlavního aztéckého chrámu Huey Teocalli (dnes nazývanému Templo mayor) a Prezidentský palác a v něm ukryté malby nejvýznamnějšího mexického malíře 20. století, Diega Rivery. Po obědě si projedete hlavní historickou ulici města – Paseo de la Reforma, založenou v 60. letech 19. století mexickým císařem Maxmiliánem Habsburským. V místech, kde bulvár historicky končíval, stojí dnes Antropologické muzeum, které schraňuje archeologické nálezy nejvýznamnějších kultur, existujících na území dnešního Mexika v předšpanělských dobách. Nocleh.

16. den

10. 12. sobota – snídaně, odjezd směr severní část centrální části Mexiko City. Zde se nachází kopec Tepeyac, prvními misionáři nazvaný Cerro de Guadalupe, kde došlo v prosinci 1531 ke zjevení Panny Marie. Ke zjevení došlo v místě původního chrámu aztécké bohyně plodnosti Tonantzin. Tento zázrak se stal odrazovým můstkem druhého zázraku: boomu katolizace na území dnešního Mexika, jehož výsledkem bylo, že koncem 16. století bylo vícekrálovství Nové Španělsko, jak se právě vznikající státní útvar nazýval, státem s největším počtem katolíků na světě. Seznámíte se s legendou zjevení, jejímž hlavním aktérem byl prostý příslušník kmene Náhuatl jménem Juan Diego, jehož halena je dodnes předmětem filozofických a vědeckých debat, a současně i cílem procesí a poutí věřících z celého světa. Asi 50 kilometrů od centra dnešního Mexico City se nachází monumentální ruiny obrovského megapolis, města Teotihuacán, jenž bylo v průběhu 4. - 7. století našeho letopočtu centrem obrovské říše, a v jehož zdech žilo v době jeho největší slávy okolo 250 tisíc obyvatel. Hlavní stavby města byly zasvěceny božstvům moudrosti, vody a zemědělství – Quetzalcoatlovi, Tlalokovi a bohyni Chalchiuhtlique. Pyramidami Slunce a Měsíce je nazvali až o mnoho století později Aztékové. Po obědě vás čeká cesta na letiště a večerní odlet do Evropy.

17. den

11. 12. neděle – odpoledne přílet do Prahy na Letiště Václava Havla


* CK AVETOUR si vyhrazuje právo k případné změně v programu, reagující na změnu letového řádu nebo případné změny místních podmínek
* U denního programu může být pozměněný sled navštívených míst
* CK AVETOUR si vyhrazuje právo odmítnout účast na zájezdu klientovi, který nebude řádně pojištěn (není podmínkou pojištění přímo u CK)

Zážitky cestovatelů

Alexandra Štambergová

07.12.2023

Mexiko

Velká cesta Mexikem a Yucatán 14.11. - 30.11.2023

Veliké díky cestovní kanceláři a Petrovi Šubovi za promyšleně sestavený, bohatý program, který nám dal nahlédnout nejenom do historie původních obyvatel Mexika. Nevšedním zážitkem bylo koupání v cenotách s úžasnou krápníkovou výzdobou, odpočinek na plážích Karibiku a Mexického zálivu. Zpestřením na cestě byly lodní výlety za vodním ptactvem, opičkami i šamanem. Zajímavé bylo bezesporu zastavení na kávové plantáži, kde nás podrobně seznámili s pěstováním a výrobou kávy. Samozřejmě nechyběla ochutnávka a nákup kávy domů. V haciendě Jesus Maria jsme si zase prošli výrobnu čokolády a také sami si čokoládu vyrobili a ochutnali. Díky Petrovi, který nám vždy dobře doporučil, co dobrého si dát, jsme se nebáli ochutnat místní kuchyni. Dobrým nápadem byly i snídaně, které jsme občas měli mimo hotel. S ubytováním jsme byli velice spokojeni. Pokoje byly dostatečně prostorné a postele pohodlné a široké. Rozhodně jsem nezmínila vše, co jsme viděli a zažili. Bylo toho mnohem víc. Máme na co vzpomínat díky profesionální práci Petra i pana řidiče. Celkově hodnotím zájezd na jedničku s hvězdičkou.

Jiřina a Josef Zlomkovi

13.05.2023

Mexiko

Velký okruh mexikem + Yucatán 25.11.-11.12.2022

Zájezd předčil naše očekávání. Přírodní krásy, historie, archeologie i koupání. Vřele doporučuji. Děkujeme touto cestou vaší cestovní kanceláři a především skvělému průvodci Petru Šubovi. Je úžasným profesionálem a zároveň kamarádem. Snažil se nám pomoci v každé situaci, ať už při výměně peněz, výběru jídla i vyproštění ze zaseklého výtahu. Díky.

Alena Šamonilová

04.01.2023

Mexiko

Dovolená v Mexiku 25.11-11.12.2022

Úžasná zážitková dovolená s výborným průvodcem Petrem Šubou. Trasa dobře naplánovaná. Užili jsme si od všeho trochu - archeologie, koupání, kulinářské zážitky, přírodní krásy a v neposlední řadě poutavý průřez historií Mexika v podání fundovaného Petra Šuby. Hodnocení: 100% spokojenost.