+420 272 049 622 PO - PÁ 7:30-15:30
telefon

Důležité informace pro turisty cestující do Jordánska

Doklady a víza v Jordánsku

Cestující do Jordánska musejí být vybaveni cestovním pasem, jehož platnost přesahuje minimálně o 6 měsíců předpokládanou dobu pobytu.
Čeští občané mohou na území Jordánska vstoupit pouze s platným vízem. 
Vízum lze obdržet na jordánském velvyslanectví ve Vídni a na všech hraničních přechodech. Víza se nevystavují na hraničním přechodu Allenby Bridge / King Hussein Bridge (přechod mezi Jordánskem a palestinskými územími Izraele).
Jednorázové vstupní vízum lze získat na počkání na letišti a pozemních hraničních přechodech (s výjimkou přechodu Allenby Bridge/King Hussein Bridge) za jednotný poplatek JOD 10,- (cca 14 USD).
O vstupní vízum lze zažádat i na Jordánském velvyslanectví ve Vídni Při odjezdu ze země se platí tzv. odjezdový poplatek (departure tax) ve výši 5 USD.

Přihlašovací povinnost v Jordánsku

Tato povinnost vyvstává pouze při pobytu delším než 30 dnů, při kratším pobytu registrace nutná není. Cizí státní příslušníci jsou povinni se zaregistrovat do 30 dnů od vstupu do země na nejbližší policejní stanici Po přihlášení na policii návštěvník získává automaticky povolení k pobytu na 3 měsíce od data vstupu do země. Při překročení povolené doby pobytu je nutno zaplatit (na oddělení cizinecké policie nebo na letišti) pokutu za každý den nad povolenou dobu pobytu.

Celní předpisy v Jordánsku

Bezcelně lze do Jordánska dovézt osobní věci v objemu přiměřeném předpokládané délce pobytu, 1litr alkoholického nápoje, 200 ks cigaret. 
K proclení je nutno přihlásit předměty obchodního charakteru. Je zakázáno dovážet zbraně, střelivo, výbušniny, všechny druhy jedů a narkotik, pornografické publikace a zboží.

Úroveň zdravotnictví v Jordánsku

Úroveň zdravotnických zařízení je dobrá, běžné ošetření je možné prakticky v jakékoli soukromé nemocnici, bývá však poměrně drahé a platba je často požadována předem. Uzavření cestovního zdravotního pojištění je proto nutností !!! Pro pobyt v Jordánsku se nevyžaduje žádné očkování. Je třeba chránit se před sluncem, pít dostatečné množství vody a dbát na důkladné omytí ovoce a zeleniny. 

Specifika Jordánska

  • Bezpečnostní situace - doporučujeme sledovat aktuální bezpečnostní situaci. Podobně jako v jiných zemích regionu Blízkého východu přetrvává i v Jordánsku hrozba teroristických útoků. 
  • Obecná kriminalita je na nízké úrovni. Pouze při cestách do odlehlejších venkovských oblastí doporučujeme zvýšenou obezřetnost, výhodou samozřejmě je místní doprovod. 
  • Z bezpečnostních důvod ů jsou na mnoha místech zřízena kontrolní stanoviště jordánské armády, kde je kontrolována identita cestujících. Z tohoto důvodu by turisté měli u sebe mít vždy svůj cestovní pas. 
  • Jordánsko je muslimskou zemí - je zapotřebí přizpůsobit jak chování vůči místnímu obyvatelstvu (nevhodná je např. konzumace alkoholických nápojů na veřejnosti), tak i oblečení (nedoporučuje se výstřední oblečení, a to zejména ve venkovských oblastech). 

Důležitá telefonní čísla

Policie 193 
Zdravotní pohotovost 199 
Hasiči 196

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí