+420 272 049 622 PO - PÁ 7:30-15:30
telefon

Důležité informace pro turisty cestující do Izraele

Izraelská vlajka

 

Za nejpříjemnější dobu k návštěvě Izraele bývají považovány měsíce březen-duben a říjen-listopad, které průběhem teplot odpovídají našim podmínkám začátkem a koncem léta.

Doklady  a víza v Izraeli

Cestovní pas musí být při cestě do Izraele platný minimálně dalších šest měsíců po návratu ze země.  
Vízum do Izraele není vyžadováno v případě, že pobyt nepřesáhne tři měsíce a je nevýdělečné povahy. Pro krátkodobé turistické pobyty v Izraeli není tedy vízum potřeba. Víza pro ostatní účely (studijní, pracovní, dlouhodobý pobyt) jsou nutná. Informace o těchto typech víz získáte na Izraelském velvyslanectví v Praze. 

Je-li v pase jakékoli izraelské razítko, nevpustí některé arabské a islámské státy držitele pasu na své území. Při pasové kontrole lze požádat, aby byla razítka otištěna mimo pas. 
Jiným řešením je pořízení druhého pasu, což české zákony bez problémů umožňují.

Doba letu

cca 3,5 hod.

Vstupní formality

Před letištním odbavením musí každý klient absolvovat bezpečnostní pohovor s pracovníkem izraelské bezpečnostní agentury v češtině, při kterém se řeší otázky, které se týkají nadcházejícího pobytu (případně předchozího pobytu). Při pohovoru je třeba doložit finanční prostředky pro pobyt v Izraeli, zpáteční letenku a jiné doklady k pobytu. Není-li turista schopen uspokojivě vysvětlit účel cesty do Izraele a její materiální zajištění, může mu být vstup do země znemožněn.  

Výše finančních prostředků není pevně stanovena. U individuálních turistů, kteří nemají v Izraeli zajištěno ubytování, se považuje za dostačující cca 70-80 USD na osobu na den. 

pesIzraelské celní předpisy

Bez ohlášení je možno do Izraele přivézt 1 litr lihovin (nebo 2 litry vína) na osobu, maximálně 250 ks cigaret na osobu starší 18ti let a dary nepřesahující hodnotu 200 USD. 

Domácí zvíře lze do Izraele přivézt, pokud je alespoň čtyři měsíce staré. Nelze přivézt psa nebezpečné rasy. Psi musí být vybaveni čipem a všechna domácí zvířata musí mít potvrzení o očkování proti vzteklině ve lhůtě ne delší než jeden rok a ne kratší než 30 dní před příjezdem do Izraele. 

 

očkování

Úroveň zdravotnictví v Izraeli

Zdravotnictví je v Izraeli vyspělé a také velmi drahé. 
Pro pobyt v Izraeli se nevyžaduje žádné očkování. Doporučuje se očkování proti žloutence typu A. Platí, že je třeba chránit se před sluncem, pít dostatečné množství vody (voda  je pitná v celé vodovodní síti na území Izraele i Palestiny a lze ji tak bez obav konzumovat),  dbát na důkladné omytí ovoce a zeleniny. 

 

POZOR - ČR nemá s Izraelem uzavřenou dohodu o poskytování bezplatné zdravotní péče, uzavření cestovního zdravotního pojištění je proto nutností !!! 

Vhodné oblečení

Oblečení by mělo odpovídat ročnímu období, ve kterém plánujete návštěvu. V zimních měsících přijde lehká větrovka vhod.

Při vstupu do synagog, kostelů i mešit se striktně vyžadují zakrytá kolena a ramena (u žen i u mužů), což znamená, že sukně i krátké kalhoty nad kolena a trička nebo halenky bez rukávů nejsou přípustné. Tato nařízení se dají obejít tím, že se v případě potřeby inkriminovaná část těla zakryje šátkem (v některých budovách je mají i zdarma k zapůjčení).


Měna

Oficiální měnou v Izraeli je nový izraelský šekel (NIS).  Jak v Izraeli tak i v Palestině je paralelní měnou americký dolar - lze s ním platit téměř všude (někde je to dokonce výhodnější) a většinou při platbě v dolarech vrací zpět opět v dolarech.

Euro je také všeobecně přijímané, ale bývá přepočítáváno v nevýhodném kurzu, takže se spíše vyplatí ho směnit ve směnárně na šekely.
 

Platební karty

Ve většině obchodů a restaurací v Izraeli lze platit běžnými mezinárodními platebními kartami (nejběžnějšími jsou VISA a MasterCard). Síť bankomatů je poměrně hustá - zvláště ve větších městech. Na území Palestiny je situace obdobná, pouze síť bankomatů není tak hustá a v menších městech některé obchody umí zpracovat pouze embosované platební karty.


Důležitá telefonní čísla

První pomoc – 101 
Policie – 100 
Požární služba – 102

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí