8 největších zajímavostí o Mrtvém moři, o kterých jste nevěděli

Možná víte, že Mrtvé moře není moře, nebo že je unikátním lékem na spoustu zdravotních potíží. Věděli jste ale, že navzdory svému názvu a slanosti není zas tak „mrtvé“? To a mnohem více se dočtete v článku o největších zajímavostech Mrtvého moře v Izraeli.

Mrtvé moře v Izraeli

8 zajímavostí o Mrtvém moři

     
 1. Mrtvé moře není moře, ale slané jezero. Moře se mu říká právě kvůli slané vodě a obrovské rozloze 1050 km2 (je dlouhé 67 km a široké 18 km). Kdovíjak tomu ale bude ještě dlouho. Mrtvé moře totiž vysychá a tím se jeho rozloha zmenšuje.
 2.    
 3. Mrtvé moře je nejhlouběji položeným místem na Zemi - je 377 m hluboké. Naši moravskou propast Macocha tak předčilo téměř trojnásobně.
 4.    
 5. Mrtvé moře je nejslanějším jezerem na světě. Množstvím soli předčilo i jezera Assal, Garabogazkol a další antarktická jezera. Jeho voda je skoro 10x slanější než mořská voda a téměř 9x slanější než voda z oceánu.
 6.    
 7. Na slané hladině Mrtvého moře se čas od času objeví asfaltové kamínky ze dna. Před pár lety zde vědci objevili také ostatky kostí z období neolitu, které byly potažené tímto materiálem.
 8.    
 9. Mrtvé moře není zcela „mrtvé“. Na jeho dně se nacházejí krátery, z nichž vychází sladká voda. V těchto místech je možné najít také známky života v podobě bakterií, hub a řas.
 10.    
 11. Že voda ze slaného jezera není slaná ale hořká? Až budete na dovolené v Izraeli, ochutnejte, nejspíš budete souhlasit. Ve skutečnosti je Mrtvé moře tak slané, že zmate vaše chutě a ty vyhodnotí, že je voda hořká.
 12.    
 13. Stáří Mrtvého moře se odhaduje na 3 miliony let, pravděpodobně se v něm koupali i naši předkové homo habilis.
 14.    
 15. Bahnem z Mrtvého moře se potírala už egyptská královna Kleopatra, která toužila po mladistvé pleti a pokožce.
Mrtvé moře - dovolená v Izraeli

Navštivte s námi Izrael a unikátní Mrtvé moře. S námi na svou dovolenou v Izraeli jen tak nezapomenete.

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Získejte přístup ke zlevněným zájezdům a novinkám v katalogu a využijte slevy 500 Kč.