Život ortodoxních Židů Charedim

Skrytý svět uvnitř izraelského Jeruzaléma obývaný ultraortodoxními Židy, to je tajemná čtvrť Mea Šearim. Založili ji přistěhovalci převážně z východní Evropy asi před dvěma sty lety. Její obyvatelé se nazývají Charedim, žijí odtrženě od okolního světa a přísně dbají na dodržování náboženských pravidel judaismu.

Muži si nechávají narůst pejzy

Ultraortodoxní Židé jsou nápadní svým zjevem. Muži nosí plnovous a přes uši jim splývají dlouhé prameny vlasů, takzvané pejzy. Na hlavě nosí černý klobouk s rovnou krempou a oblékají se do tmavých barev. Ženy musí mít na veřejnosti zahalená ramena, výstřih i kolena a nesmí nosit kalhoty. Vlasy mají dívky spletené do copu a po svatbě je nosí zahalené šátkem.

Středobodem života Charedim je studium Tóry. Většina z nich nepracuje a žijí ze sociálních dávek státu a ze zahraničních darů. V rodině má hlavní slovo muž, ženská práva jsou v této společnosti značně potlačená. Úkolem manželky je rodit a vychovávat děti a dbát na dodržování náboženských zvyků. Rodiny běžně mívají deset i více dětí, které se už od malička vzdělávají v náboženské nauce.

Důraz na náboženská pravidla

Soužití Charedim s běžnými obyvateli Jeruzaléma a zvědavými turisty není vždy bezproblémové. Ultraortodoxní Židé jsou velmi hákliví na dodržování svých náboženských pravidel, minimálně na území vlastní čtvrti. Návštěvnice by měly do ulic Mea Šearim vstupovat řádně zahalené, jinak se mohou dočkat urážek. Muži Charedim se dokonce ani na veřejnosti nedotýkají svých manželek a od všech ostatních žen se separují a odmítají vedle nich například i sedět v autobuse. 

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Získejte přístup ke zlevněným zájezdům a novinkám v katalogu a využijte slevy 500 Kč.