Zvláštnosti a kulturní odlišnosti Izraele. Na co si dát pozor?

Rozdílné kulturní a především náboženské zvyklosti mohou vést k negativním reakcím ze strany ortodoxních místních obyvatel. Proto byste se před cestou měli včas dobře seznámit se zvláštnostmi každodenního života země, kterou plánujete navštívit, poznat její náboženské rituály a kulturní tabu a brát na ně patřičné ohledy. Na co si dát pozor v Izraeli?

Jak se vyhnout nejběžnějším nedorozuměním a konfliktům, se kterými se můžete v Izraeli setkat? Vybrali jsme pro vás pět základních rad.

Patřičné, spíše konzervativní oblečení

Izrael - zvyky

V náboženských čtvrtích se vždy pohybujte v patřičném oblečení. Pokud vstupujete do míst, kde bydlí nebo se ve větší míře vyskytují ortodoxní Židé, dbejte na konzervativní oblečení. To znamená mimo jiné také to, že ženy nebudou mít kalhoty, ale dlouhé sukně a dlouhé rukávy. V minulých letech se objevilo několik případů agresivní reakce ortodoxních věřících proti lidem, kteří svým chováním porušovali pravidla židovských tradic. Vaše oblečení by mělo odpovídat důstojnosti a významu daného místa.

Vhodné chování v náboženských čtvrtích

V náboženských čtvrtích Izraele se vyvarujte jakéhokoliv nevhodného chování. Pečlivě se tu světí šabat, takže čtvrtěmi ortodoxních Židů byste v sobotu (tedy od pátečního večera do sobotního západu slunce) neměli jezdit autem. Vcelku běžně se stane, že místní obyvatelé na auta cizinců, kteří nerespektují toto pravidlo, házejí kameny a můžete tak snadno přijít ke škodě. Stejně tak byste se měli těmto místům vyhýbat v průběhu židovského svátku Jom kipur.

Dodržování náboženských pravidel

Během náboženských svátků se snažte nedráždit věřící, kteří v tuto dobu dodržují různá pravidla a nařízení omezující každodenní činnosti. V průběhu muslimského svátku ramadán (devátý měsíc islámského kalendáře - v této době prý prorok Mohamed obdržel první Boží zjevení), kdy zdravý dospělý muslim musí každý den od východu do západu slunce dodržovat přísný půst (tedy zdržet se jídla, pití, kouření, sexu nebo žvýkání) a židovského Jom kipur byste na veřejných místech rozhodně neměli jíst nebo pít alkoholické nápoje (v arabských čtvrtích se nehodí během ramadánu ani kouřit).

Projevování citů na posvátných místech

Na nábožensky významných místech si neprojevujte se svým milým ani blízkými (obojího pohlaví) nadměrnější náklonnost. Odpusťte si také důvěrné nebo dokonce intimní dotyky. To ostatně neplatí pouze pro židovská, ale i arabská  posvátná místa, a opět především pro části s vyšší koncentrací ortodoxních skupin obyvatel. Jistou míru tolerance je možné čekat vůči heterosexuálním párům, ale kontakty mezi homosexuálními partnery jsou přijímány s mimořádnou nevraživostí.

Izrael fotografování - zvyky

Pozor na fotografování v Izraeli

Přemýšlejte nad tím, kde a co fotíte! V blízkosti vojenských a policejních základen a stanic se totiž fotit nesmí. Izraelské zákony to výslovně zakazují a bezpečnostní složky na dodržování zákona z bezpečnostních důvodů přísně dohlížejí. Předejdete tak spoustě nepříjemností.

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Získejte přístup ke zlevněným zájezdům a novinkám v katalogu a využijte slevy 500 Kč.