+420 272 049 622 PO - PÁ 7:30-15:30
telefon

Izrael - informace o zemi

Oficiální název : Stát Izrael 
Hlavní město: Jeruzalém 
Rozloha: 20 700 km2
Podnebí:   (Jeruzalém)  
nadmořská výška      prům. teplota leden    

     757m                            9°C                              
prům. teplota       červenec roční srážky
    23,5°C                           528mm
Nejvyšší hora: Mount Meron 1208 m
Nejnižší bod: Mrtvé moře -400 m
Nejdelší řeka: Jordán
Počet obyvatel: 7 459 900 (2009)
Oficiální jazyk: Hebrejština a Arabština 
Státní zřízení: republika 
Hlavní náboženství: židovské, muslimské a křesťanské 
Čas: SEČ +1 
Měna: nový izraelský šekel (NIS), běžně lze platit i USD

Pláž Tel AvivIzrael přitahuje turisty svým podnebím, plážemi, archeologickými a historickými pamětihodnostmi i jedinečnou geografií. Izrael leží na Blízkém východě v oblasti jihozápadní Asie, kde leží při východním pobřeží Středozemního moře. Se svou populací, z níž většinu tvoří Židé, je Izrael jediným židovským státem na světě. Izrael je rovněž domovem izraelských Arabů, křesťanů, Drúzů, Samaritánů a dalších náboženských a etnických menšin.

Izraelské město

 

Izrael vznikl v roce 1948 jako židovská domovina v Palestině. Historická pouta obyvatelstva sahají až do období před více než 3 000 lety. Židovské územní nároky se střetávají s požadavky palestinských Arabů, jejich osídlení je také velice staré. Jedná se především o Západní břeh Jordánu a Pásmo Gazy, tj. území částečně spravovaná Palestinskou autonomií - tato území jsou Izraelem okupována od Šestidenní války v roce 1967.

Izrael je demokratická parlamentní republika s všeobecným rovným volebním právem. Vládu vede v Izraeli premiér a zákonodárným orgánem je jednokomorový parlament Kneset. Mezi zeměmi Blízkého východu patří Izrael na první místo v indexu lidského rozvoje, svobody tisku a ekonomiky.