Australské státy a jejich hlavní města

Austrálie je federací šesti států, dvou pevninských a dalších ostrovních teritorií. Tyto státy a teritoria spolu tvoří rozlohou šestou největší zemi světa. Víte, jak se jmenují a jaká mají hlavní města?

Austrálie města a státy

Území Austrálie

Mezi svazové státy patří Queensland na severovýchodě, Nový Jižní Wales a Viktorie na jihovýchodě, Jižní Austrálie na jihu, Západní Austrálie zaujímající západní třetinu kontinentu a Tasmánie – ostrovní stát na jih od Viktorie. K pevninským teritoriím patří Severní teritorium (severní a střední Austrálie) a Území hlavního města Canberra v Novém Jižním Walesu. Ostrovních teritorií je obydleno jen několik.

Austrálie si také dělá nárok na část Antarktidy (na Australské antarktické území - vnější, nesamosprávné, trvale neobydlené území Australského svazu). Spravuje ji federální vláda, kterou řídí ministr pro udržitelný rozvoj, životní prostředí, vodní zdroje, obyvatelstvo a společnost prostřednictvím agentury Australská antarktická divize.

Všechny státy a dvě teritoria (Severní teritorium a Teritorium hlavního města Austrálie) mají vlastní parlamenty a samosprávu. Všechna zbývající teritoria spravuje federální vláda, přičemž ostrov Norfolk má určitý stupeň samosprávy.

K vnějším teritoriím Australského svazu, která jsou administrativně závislým územím, patří Kokosové ostrovy, Norfolk, Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy, Ashmore a Cartier, Ostrovy Korálového moře a Vánoční ostrov.

Austrálie města a státy

Australské státy a jejich hlavní města:

  • Nový Jižní Wales (NSW) s hlavním městem Sydney,
  • Queensland (QLD) s hlavním městem Brisbane,
  • nejmenší pevninský stát Viktorie (VIC) s druhým největším městem Melbourne,
  • Jižní Austrálie (SA) s hlavním městem Adelaide,
  • plošně největší stát Západní Austrálie (WA) s hlavním městem Perth,
  • ostrovní Tasmánie (TAS) s hlavním městem Hobart,
  • Severní teritorium (NT) s administrativním střediskem Darwin,
  • Teritorium hlavního města Austrálie (ACT) - australské hlavní město Canberra patří samo sobě.

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Získejte přístup ke zlevněným zájezdům a novinkám v katalogu a využijte slevy 500 Kč.