Ženy s dlouhými krky lákají cestovatele z celého světa

Turistickým lákadlem severu Thajska je mimo jiné kmen Padaung - přesněji jeho ženy, které jsou proslulé svými extrémně dlouhými krky. Říká se jim "žirafí ženy"...

Thajsko . ženy s dlouhým krkem

Život s dlouhým krkem

Dlouhokrké „žirafí ženy" jsou příslušníky horského kmene Kayan, jehož historie sahá do 11. století. K tradici dlouhých krků se váže prastará legenda o první Kayan ženě, která byla dcerou mořského draka. Dívky se tak vyčesanými vlasy a dlouhými krky snaží napodobit tuto legendární dračí pramáti.

Jak ale k dlouhým krkům ženy přišly? Dívkám se už od čtyř let dávají na krk mosazné závity. Každý rok pak přidávají další a další, do dovršení 16. roku. Výsledkem je stlačení klíčních kostí děvčete a optické prodloužení krku. Díky této metodě se krk vizuálně prodlouží až o 15 centimetrů. Celá tato mosazná nádhera něco váží! Mnohdy i přes pět kilogramů. Některé ženy je v soukromí sundávají, jiným zarůstají v kůži a mají je natrvalo. Spirály se dále navlékají i na nohy a na paže. Některé skupiny žen je nosí jen na nohou nebo rukou, na krku nikoliv.

Thajsko . ženy s dlouhým krkem

Některé ženy věří, že je mosazné závity chrání před tygry, kteří by jim jinak prokousli hrdlo.

I zde platí: Za vším hledej peníze

Velmi srdeční, ale také velmi chudí lidé z kmene Kayan, žijí v Thajsku ilegálně. Jde o imigranty z Barmy, dohromady jich je kolem 40 tisíc. Thajská vláda je trpí, protože se „žirafí ženy“ staly turistickou atrakcí a samozřejmě lákadlem, za které jsou turisté ochotni platit. Reálně tak dlouhokrké ženy často nepracují, ale prezentují způsob života jejich kmene – ovšem za nepřetržitého cvakání fotoaparátů senzacechtivých cestovatelů.

Peníze bohužel často nekončí v jejich kapsách, ale peněženkách „povolanějších“ provozovatelů živého skanzenu (vesniček kmene).

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Získejte přístup ke zlevněným zájezdům a novinkám v katalogu a využijte slevy 500 Kč.