Důležité informace pro turisty cestující do Thajska
Doklady a víza v Thajsku
Od 11.8.2011 nepotřebují občané ČR pro vstup a pobyt na území Thajského království do 30 dnů za účelem turistiky víza. Pokud ke vstupu na území Thajska bude použit pozemní přechod, je maximální dovolená doba pobytu pouze 15 dnů. Ke vstupu do země je nutné předložit platný cestovní doklad, jehož platnost je v době vstupu více než 6 měsíců, a prokázat finanční prostředky ve výši 10.000 THB na osobu nebo 20.000 THB na rodinu. Povolenou dobu pobytu nelze až na výjimečné případy (např. hospitalizace nebo jiné závažné důvody) prodloužit.
Thajské celní předpisy
Do Thajska lze bezcelně dovážet věci pro osobní potřebu neobchodního charakteru v přiměřeném množství.
Je zakázán dovoz a vývoz narkotik, obscénních materiálů a publikací; vývoz výbušnin (včetně petard). Mezi druhy zboží, jejichž dovoz a vývoz je omezen (tj. podléhá předchozímu schválení nebo povolení příslušných vládních úřadů) patří při dovozu: střelné zbraně a střelivo (povolení vydává Policie Department), komunikační zařízení a příruční krátkovlnné vysílačky s přijímačem, rostliny a jejich části, zvířata, kosmetické výrobky, vodní živočichy, např. piraně.
Cestující, kteří budou přistiženi při pokusu o bezcelní odbavení zboží podléhajícího clu a zboží, jehož dovoz a vývoz je zakázán nebo omezen, zaplatí pokutu ve výši čtyřnásobku ceny tohoto zboží a cla; zboží jim bude následně zabaveno.
Zdravotnictví v Thajsku
Úroveň zdravotnických služeb v Thajsku je celkově dobrá; vysokou úroveň poskytovaných služeb si udržují především soukromá zdravotnická zařízení. Ceny za zdravotnické služby jsou závislé na typu zdravotnického zařízení. Bezplatná péče neexistuje; léky, zejména dovozové, jsou poměrně drahé. ČR a Thajsko nemají dohodu o bezplatném poskytování zdravotní péče doporučujeme proto vyřídit si před cestou do Thajska zdravotní pojištění.
Doporučení pro turisty
- Je potřeba pohybovat se zejména v Bangkoku s vyšší ostražitostí, doporučujeme nezdržovat se na veřejných prostranstvích, kde by mohlo dojít k demonstracím vedoucím k násilnostem a konfrontaci s pořádkovými silami. Hlavním místem dosavadních demonstrací je prostranství Sanam Luang v blízkosti Královského paláce (Grand Palace) v historickém centru města.
- Thajsko je království v čele s králem Bhumibolem Adulyadejem (Ramou IX), který je hlavou státu. Král a členové jeho rodiny požívají vysokou úctu mezi občany země a je absolutně nepřípustné jakýmkoliv způsobem urážet jejich majestát.
- Nejčastějšími případy, se kterými se zde setkávají čeští turisté, jsou krádeže finančních prostředků a cenností a ztráta cestovních pasů.
- Thajsko, alespoň soudě podle výše trestů, věnuje velkou pozornost boji proti drogám. Za obchodování, držení nebo převážení drog se udělují tresty odnětí svobody až na doživotí, případně trest smrti. Thajsko spolupracuje s řadou jiných států při odhalování a potírání obchodu s drogami a zesílilo kontroly na hraničních přechodech včetně mezinárodních letišť. Stále častější jsou také policejní razie v nočních barech a zábavních podnicích, při nichž jsou návštěvníci podrobováni kontrole na přítomnost drog v těle. Trestné je i držení malého množství marihuany pro vlastní potřebu, i když v těchto případech se tresty pohybují pouze v řádu několika měsíců.
- Thajsko je buddhistická země, kde zpodobeniny Buddhy jsou posvátné. Ti, kdo se dopustí svatokrádeže, se trestají vězením (včetně cizinců).
- Návštěva buddhistických chrámů a památek je povolena jen v patřičném oblečení, nejsou povoleny minisukně a krátké kalhoty. Před vstupem do chrámových místností je nutné zout obuv a vstoupit bosý. Usedá se s nohami pod tělem nebo vedle těla, v žádném případě se nesmí sedět s nohami dopředu ve směru ke zpodobenině Buddhy.
- Ženy se nesmějí dotýkat buddhistických mnichů a nic jim podávat nebo od nich brát.
- Není slušné se dotýkat hlavy Thajce ani prohrabávat nebo cuchat vlasy
Důležitá telefonní čísla
Centrum služby turistům – 1155
Policie - 191
První pomoc - 2551133-6
zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí