Yosemitský národní park

 

Yosemitský národní park

Pokud plánujete cestu do jihozápadní části Spojených států amerických, zcela jistě navštívte i jeden z nejúžasnějších geologických spektáklů na světě. Čarokrásné údolí řeky Merced, vodopády padající z výšky až 740 m, skalní útesy vysoké přes 1 000 m, několik dechberoucích nenáročných treků nebo medvědi Baribalové – to vše máte možnost vidět a prožít právě s námi!

Yosemite Valley

Neboli Yosemitské údolí je korunovačním klenotem národního parku. Zde se nachází a odehrává vše podstatné – Half Dome, vodopády Yosemite Falls, El Capitan, útesy Royal Arches. Všechny tyto výjevy jsou nad naše chápání, které každoročně přitáhnou do národního parku více než čtyři miliony lidí.

Half Dome

Skalní útvar vypínající se do výšky 2 695 m. n. m. a téměř 1 600 m nad Yosemitské údolí. Je nadevše jasné, že představuje nejvelkolepější a nejmonumentálnější skalní dóm na světě. Jeho jméno vychází z iluze. Budí dojem, že je úhledně přepůlen – proto název „Půldóm“. Tyčí se nad kaňonem Tenaya Canyon, ledovcem vytvořenou soutěskou. Výsledný útes se může pochlubit 93% sklonem (nejprudší v Severní Americe). Pěší turisté mohou dosáhnout vrcholu z Yosemitského údolí. Závěrečný úsek, 45 stupňů strmý, je zpřístupněn od roku 1875.

Yosemite Falls

Yosemitský vodopád, jedna z nejdramatičtějších přírodních podívaných. Je jedno, kde zrovna jste, když vodopád spatříte, vždy zastaví vaše kroky. Padá z výšky 739 m a je považován za nejvyšší vodopád Severní Ameriky. Nejlepší dobou, kdy je vodopád díky potoku Yosemite Creek napumpován vodou, bývá období jara. Nezapomeňte, že uprostřed léta jsou některé části vodopádu bez vody a může se stát, že tento skvost vůbec neuvidíte.

El Capitan

Další neuvěřitelný skalní útvar, kterým Yosemitský národní park disponuje. Je vysoký 1 097 m a řadí se mezi největší žulové monolity na světě – řeč je tu o El Capitan. Jeho strmá stěna je cílem horolezců z celého světa. Do roku 1958 nebyla přemožena! Vůbec prvním člověkem, který zdolal celou stěnu, byl americký lezec Warren Harding. El Capitan je typickým místem pro tzv. big wallové lezení. Klasická lezecká cesta na vrchol se nazývá The Nose (Nos), kterou poprvé volně přelezla Lynn Hill.

Mariposa Grove

Největší háj sekvojovců obrovských v NP Yosemite. Svou masivní velikostí a mnoha tisíciletým stářím ve vás robustní sekvojovce vzbudí pocit bezvýznamnosti. Na ploše 101 ha tu roste asi 500 dospělých stromů. Vydejte se vstříc k 2 700 let starému sekvojovci Grizzly Giant (Obr Grizzly), opuchlé stromové příšeře, jejíž větve jsou silnější než většina kmenů borovic. Tunelem průchozí sekvojovec California Tunnel Tree se nachází nedaleko a je oblíbeným místem pro pořizování fotografií. Na celou oblast se můžete podívat z vyhlídky Wawona Point, kde se vám naskytnou nádherná panoramata.

Yosemitský národní park všechny uhrane nespoutanou divokou přírodou mezi obrovitými skalisky a nejdelšími vodopády. Cestujte s námi po jihozápadě USA za zvýhodněné LAST MINUTE ceny a splňte si tak sen o nezapomenutelné dovolené. Více informací naleznete zde.

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.