Technický skvost, betonová přehrada Hoover Dam

Asi 50 kilometrů od Las Vegas, na pomezí amerických států Arizona a Nevada, se nachází dechberoucí Hooverova přehrada. Plánujete dovolenou ve městě hříchů? Pak přehrada Hoover Dam na vašem cestovatelském itineráři nesmí chybět!

Hoover Dam, USA

Hoover Dam: Stavba, která vám vezme dech

Betonový přehradní kolos Hoover Dam vznikl hlavně proto, aby zkrotil mohutnou řeku Colorado, která v 19. století působila povodně s velkými ztrátami nejen na úrodě. Nelze však nezmínit její další přednosti. Klenbová přehrada z betonu je totiž významnou zásobárnou vody a zdrojem energie hned pro několik amerických států. Za téměř 100 let své existence se stala také vyhledávanou turistickou atraktivitou, která potěší srdce nejen fanoušků techniky. Není divu - stavba se svou povahou řadí k největším zázrakům amerického inženýrství 20. století.

Hoover Dam, USA

Přehrada Hoover Dam v číslech:

  • Betonová přehrada byla slavnostně otevřena o dva roky dříve, než bylo v plánu - 30. září 1935.
  • Stavba přehrady Hoover Dam přišla v přepočtu na 10,27 miliard korun.
  • Přehrada Hoover Dam zásobuje vodou a elektrickou energií přes 18 milionů obyvatel USA - v Nevadě, Arizoně a Kalifornii. V provozu má sedmnáct generátorů.
  • Přehrada Hoover Dam je vysoká 221,4 m, dlouhá 379,2 m a široká 15-200 m.
  • Ohromné dílo pojme tolik vody, kolik proteče řekou Colorado za dva roky.
  • Přehrada Hoover Dam byla budována v době vysoké nezaměstnanosti během hospodářské krize. Na stavbě pracovalo 21 tisíc lidí a každý si své práce nesmírně vážil. Pro dělníky bylo u přehrady vybudováno dokonce i městečko - Boulder City.
  • Při stavbě přehrady Hoover Dam zahynulo celkem 112 osob.
  • Betonování přehrady probíhalo pomocí prefabrikovaných bloků. Navrstvený beton v takovém objemu, jaký pojímá přehrada, by tvrdnul 125 let.

Spoustu dalších zajímavostí k unikátní přehradě Hoover Dam a její výstavbě se dozvíte v turistickém centru uvnitř nebo na jedné z komentovaných prohlídek elektrárny. Potvrzujeme, že stojí za to.

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Získejte přístup ke zlevněným zájezdům a novinkám v katalogu a využijte slevy 500 Kč.