Symbolem Polynésie je květ Tiaré

Květina Tiaré neroste kromě Francouzské Polynésie nikde jinde na světě. Je to asi metr vysoká rostlina s podlouhlými listy a pěti až deseti bílými květy, které jsou široké asi deset centimetrů. Nejvzácnějším druhem je Tiaré Apetahi, která roste pouze v málo přístupných horských oblastech na ostrově Raiatea, a často bývá problém ji objevit.

Přestože je Tiaré Apetahi ohrožený druh, stala se oblíbeným suvenýrem pro turisty. Sběr těchto rostlin je sice zakázaný, ale řada obyvatel si vydělává tím, že je trhají a prodávají návštěvníkům. Cena za jediný květ se šplhá až k pěti dolarům. Rostliny ve volné přírodě jsou proto v ohrožení a hrozí, že za pár let úplně vymizí.

Květy trhají za úsvitu

Květ Tiaré se díky své jemné vůni a léčivým účinkům používá do luxusních kosmetických přípravků. Domorodí obyvatelé Francouzské Polynésie údajně míchali tuto květinu s kokosovým olejem už v době před dvěma tisíci lety. Používali ji při péči o pleť a vlasy a také k náboženským účelům. Květy se i v současnosti při výrobě kosmetiky trhají za úsvitu, aby neztratily svou svěžest. Poté se lisují v oleji za studena, aby si uchovaly své hydratační a uvolňující účinky.

Květina prozradí, jestli je dívka zadaná

Svůj symbolický význam si Tiaré drží dodnes. Novomanželé si zdobí dům, skříně a postel jejími květy, aby byl jejich svazek šťastný. Dívky nosí Tiaré ve vlasech a pokud mají květ za levým uchem, jsou zadané, pokud ho mají za pravým, tak nápadníka teprve hledají.

  

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Získejte přístup ke zlevněným zájezdům a novinkám v katalogu a využijte slevy 500 Kč.