Příběh sochy Svobody

Na téměř padesátimetrovém podstavci se tyčí socha Svobody – symbol New Yorku a vlastně i celého USA. Kolos o váze 225 t, jehož plný název zní „Svoboda, která přináší slunce světu“, ročně navštíví 4 miliony turistů.

Socha Svobody v New Yorku - symbol USA

Jak to všechno začalo?

Příběh sochy Svobody se váže k nápadu profesora Laboulaye, jak oslavit 100. výročí americké nezávislosti (1876) – a to darovat Americe monument, jehož část by, na znamení přátelství a pomoci, kterou Francie poskytla americkým osadníků v době bojů o nezávislost, zafinancovali Francouzi a část Američané. Záměr zaujal sochaře Bartholdiho, který se roku 1871 vydává do USA, aby našel místo, kde socha bude stát. Nakonec vyhrál malý ostrůvek Bedloe´s Island v New Yorku, který ho doslova určoval (dnešní Liberty Island).

Výzvy při stavbě sochy Svobody

Bartholdi u sponzorů zpočátku moc neobstál. Začal tedy pracovat na vlastní pěst. Načrtnul návrh antické ženy, u jejíž nohou leží přeťaté řetězy na znamení svobody. V pravé ruce drží pochodeň, v levé pak desky s datem vyhlášení Deklarace nezávislosti. Zbývalo už jen dořešit technickou stránku a kolos postavit. Šlo o nemalou výzvu. Tak velkou sochu totiž ještě nikdo před ním nestavěl. Na výšku měla měřit 46 m (s podstavcem 93 m). Její ruka 5 m, hlava 5,25 m a nos dokonce 1,5 m. Socha navíc musela umět odolat nárazovému větru a změnám teplot.

Konstruktérem sochy se stal zkušený G. Eiffel. Ten navrhl konstrukci tak, aby se při nárazech větru sice vychýlila (pochodeň až do 12 m), ale nezřítila se.

Socha Svobody - New York v USA

Výzvou byl i termín. Pár měsíců před oslavami už bylo jasné, že se stavba nestihne. Bartholdi se tehdy ukázal jako velký stratég, když rozhodl, že daruje zatím pouze část monumentu – ruku s pochodní, která sklidila obrovský úspěch. Každý se s ní chtěl fotit, což soše přineslo popularitu a současně peníze na pokračování stavby. Podobně postupoval i u hlavy, kterou nechal vystavit ve Francii, kde se úspěch opakoval.

Problémy s financováním byly zažehnuty, práce nabíraly na obrátkách. V roce 1884 stála dokončená socha v Paříži a na nějaký čas se stala monumentem města. Zbývalo sochu Svobody přenést do USA. Socha byla rozložena do 214 beden a v roce 1885 dorazila na místo určení. V USA však zatím ještě kvůli nedostatku financí chyběl podstavec, na němž by měla socha stát. O zlom se zasloužil až novinář Pulitzer, kterému se podařilo vyburcovat běžný lid k tomu, aby přispěli na stavbu, což zafungovalo. Jméno každého dárce pak dokonce nechal vytisknout ve svých novinách. Za 7 měsíců podstavec stál a dělníci mohli skládat kousky sochy dohromady.

Socha Svobody: Symbol New Yorku i celé Ameriky

Od první myšlenky na vytvoření sochy k jejímu odhalení uplynulo 21 let. Stavba se protáhla o deset let. I tak se však stala ikonou New Yorku a symbolem USA. Odjet z New Yorku, aniž byste sochu Svobody spatřili, by bylo stejné jako nevidět operu v Sydney nebo v San Franciscu most Golden Gate.

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.