Polynésané byli zruční a umělecky nadaní odpradávna

Umění a řemeslná zručnost sálají snad z každého předmětu, který kdy Polynésané vytvářeli. Jaká řemesla mají pevné místo v polynéské kultuře, a jak je ovlivnili Evropané, když připluli na ostrovy?

Umění a řemeslná zručnost sálají snad z každého předmětu, který kdy Polynésané vytvářeli. Jaká řemesla mají pevné místo v polynéské kultuře, a jak je ovlivnili Evropané, když připluli na ostrovy?

Umění Polynésanů

Umění a zručnost Polynésanů

Polynésané svou zručnost promítali do předmětů denní potřeby i řemeslných výrobků. Také primitivní nástroje jako rybářské háčky byly bohatě zdobené. Umělecké dovednosti je možné zaznamenat na příbytcích původních obyvatel Polynésie. I obyčejný trám zdobí řezba.

Stejné platí pro zbraně. Polynésané totiž věřili, že s čím větší péčí zbraň vyrobí a čím bude zdobnější, tím větší bude mít sílu.

Řemesla ve Francouzské Polynésii

Tkaní má v historii Polynésie hlubokou tradici. Na některých ostrovech se drží dodnes a je považováno za součást polynéské kultury. Obzvláště v případě tapy - vyráběné z kůry stromů..

Součástí polynéské kultury je tetování a polynéské vzory, o kterých jste si mohli přečíst v našich předchozích článcích..

Velké oblibě se těší tanec a hudba. Ty ani za tisíce let neztratily na významu, v posledních letech také díky mimořádnému zájmu ze strany cestovatelů.

Umění Polynésanů - ukulele Francouzská Polynésie

Evropský vliv na Francouzskou Polynésii

Naneštěstí, velká spousta uměleckých děl původních Polynésanů byla nenávratně zničena a ztracena s příchodem  Evropanů a křesťanských misionářů. V největším rozsahu výtvory z oblasti architektury a sochařství..

V té době probíhaly také snahy o vytlačení tradičního tance a hudby. Nekřesťanské písně a polynéské rituály byly domorodcům zakázány. V jejich paměti se však naštěstí uchovaly, když si prastaré písně a příběhy po večerech mezi sebou vykládali.

Evropský vliv s sebou přinesl ale i dobré. Například Polynésané po vzoru Evropanů vymysleli strunný hudební nástroj ukulele, který se stal součástí místní kultury a hudby.

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.