Mai Tai – skvělý míchaný nápoj v polynéském stylu

Mai Tai. Tak se jmenuje nejznámější polynéský koktejl, který koupíte i v našich barech v Česku. Kde a jak skutečně vzniknul?

Mai Tai je alkoholický koktejl, populární zejména ve Spojených státech. Podává se jako tzv. letní long drink. Jeho základem je vyzrálý tmavý a světlý rum, který se smíchá s Curaçaem (případně Cointreau), čerstvě vymačkanou šťávou z citrusů, mandlovým sirupem a kostkami ledu.

Koktejl Mai Tai,, Polynésie

Kde se vzal Mai Tai - nápoj tak dobrý, jako by nebyl z tohoto světa?

Název populárního koktejlu Mai Tai vznikl zkrácením tahitského výrazu „maita'i roa ae“, který znamená: „tak dobrý, jako by nebyl z tohoto světa“. Stejně jako u jiných koktejlů, i kolem Mai Tai probíhají pře o to, kdo ho namíchal jako první. V roce 1944 ho prý servíroval Victor Bergeron v baru Trader Vic's v americkém Oaklandu během jednoho příjemného večera, který jeho majitel trávil se svými přáteli z Francouzské Polynésie.

Za autora receptury se však následně označil restauratér Don the Beachcomber, který ho podle vlastního tvrzení připravil už v roce 1933. Svá tvrzení však neměl jak doložit... Kde je skutečně pravda, to už s jistotou zřejmě nezjistíme.

Jisté však je, že koktejl inspirovaný Polynésií, získal na oblibě v souvislosti s módou restaurací v polynéském stylu v USA padesátých let. Říkalo se jim Tiki culture, byly zdobené vyřezávanými polynéskými sochami a rákosovými rohožemi, hrála v nich polynéská muzika a pití se v tu podávalo ve skořápkách z kokosových ořechů. Největší slávy Mai Tai dosáhl v 50. a 60. letech, kdy si zahrál v několika filmech. Popíjel ho dokonce i legendární Elvis Presley.

Mai tai koktejl, Polynésie

Jak se koktejl Mai Tai připravuje?

V chuti Mai Tai dominují hlavně tropické tóny. Od doby svého vzniku se přetransformoval do několika různých podob. Ta originální by měla vypadat asi takto: Dva díly tmavého vyzrálého jamajského rumu smíchejte s jedním dílem bílého třtinového rumu. Přidejte pomerančový likér, citronovou šťávu, grenadinu, mandlový sirup a limetky. Poté vše promíchejte v shakeru s kostkami ledu. Na ozdobení přidejte kousek čerstvého ananasu a lístek máty.

K oblíbeným alternativám patří také Mai Tai z čerstvého tropického ovoce.

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Získejte přístup ke zlevněným zájezdům a novinkám v katalogu a využijte slevy 500 Kč.