Great Sand Dunes - národní park s největšími písečnými dunami v severní Americe

Národní park Great Sand Dunes, další ze série úžasných národních parků USA, se rozprostírá na jihu amerického státu Colorado. Unikátní je zejména pro své ohromné písečné duny, které jsou největší v celé Severní Americe. Nejvyšší z nich dosahují do výšky více než 200 metrů.

Coloradský Národní park Great Sand Dunes

Národní park Great Sand Dunes je národním parkem teprve od roku 2004. Jeho celková rozloha je 343 km2. Jak už samotný název parku napovídá, největším lákadlem jsou tu písečné duny, které svou rozlohou zaujímají 78 km2. Kromě zlatavých písečných dun se ve východní části parku zvedají i vysoké vrcholky hor, které nabízí skvělé podmínky pro výskyt lesů. Jsou zde ale i horské louky, mokřiny a slaniska.

Národní park je domovem nejen pro ještěrky, hady a podobné pouštní živočichy. Žijí zde ovce tlustorohé, bizoni, piky, jezevci, medvědi černí, pumy americké nebo bobři. Z ptáků se v parku přirozeně vyskytují sovy, volavky, orli nebo sokoli.

Národní park Great Sand Dunes, Colorado, USA

Aktivity v Národním parku Great Sand Dunes

Jak se zabavit na obřích písčitých hroudách? Když opomeneme focení, slézání dun a skákání v hromadách písku, můžete vyzkoušet třeba duny sjíždět na saních nebo na sandboardu. Veškeré vybavení si můžete půjčit hned u vstupu do parku. Ideální podmínky jsou vždy brzy ráno nebo večer.

Pokud vám zbydou síly, můžete se pokusit zdolat některou z dun – většina návštěvníků se vydává na 198 m vysokou High Dune, nebo 2,5 km vzdálenou Star Dune. Cesta nahoru a dolu zabere celkem asi 5 hodin.

Pokud byste ale měli písku plné zuby, vyrazte na jednu z naučných stezek parkem, které jsou určeny pro pěší turisty. Vybírat můžete z lesních i horských tras. Osvěžit se můžete v potůčku Medano Creek, kde lze zpozorovat zajímavý přírodní úkaz - proudící voda v něm vytváří pod hladinou tzv. „antiduny“, které se pod tlakem vody zboří a opětovně vytváří.

Kdy vyrazit do Národního parku Great Sand Dunes?

Národní park Great Sand Dunes je otevřen denně po celý rok. Návštěvnické centrum se zavírá jen v zimní státní svátky. Teploty v létě se běžně pohybují kolem 24 – 27 °C, nicméně teplota písku se může vyšplhat až na extrémních 65 °C. Počasí v zimě vás může snadno zmást. I když slunce svítí, teploty nad bod mrazu jen tak nevystoupají, výjimkou nejsou ani vichřice a sněhové přeháňky. Písek v zimě dosazuje téměř -30 °C. 

Národní park Great Sand Dunes, Colorado

Zajímavosti Národního parku Great Sand Dunes

Nejvyšším bodem parku je hora Tijeras Peak (4 148 m. n. m), nejvyšší písečnou dunou Star Dune s výškou kolem 229 metrů. Nicméně duny se díky silnému větru neustále mění – jak tvarem, tak výškou.

Národní park Great Sand Dunes je populární nejen mezi cestovateli, ale také mezi záhadology. V oblasti parku bylo nahlášeno více než 60 sledování UFO. V 70. letech oblast zasáhla ostře sledovaná vlna podezřelých úmrtí dobytka a znetvořené ostatky těl se na rančích v okolí parku objevují dodnes. Může za to skutečně UFO?

 

TIP NA ZÁVĚR: Pokud se chcete vydat do Národního parku Great Sand Dunes, nejprve se podívejte na aktuální předpověď počasí a nezapomeňte si s sebou přibalit svačinu, dostatek vody, krém na opalování a pevnou uzavřenou obuv s ponožkami, ať si nespálíte chodidla o žhavý písek.

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.