Elektrické napětí a zásuvky v USA

Jedete do Ameriky? Pak nezapomeňte na redukci do elektřiny a kontrolu svých zařízení. V USA totiž zásuvky vypadají jinak a mají jiné elektrické napětí. Poradíme vám, jak na to.

Cestování do USA s elektrickými zařízeními

Asi každý z nás si do kufru na dovolenou přibalí nějaké to elektrické zařízení. Ať už jde o notebook, telefon nebo foťák, budete je potřebovat nabít a k tomu je třeba místní elektrická zásuvka. Ta se však v USA od naší evropské liší, budete tedy potřebovat vhodnou redukci a hlavně zjistit, zda jsou zařízení přizpůsobena americkému napětí.

Cestování do USA s elektrickými zařízeními

Jak poznat, že vám bude zařízení fungovat?

V USA se používá napětí 110 – 120 V s frekvencí 60 Hz (v ČR 230 V, frekvence 50 Hz,). Zařízení, která nejsou přizpůsobená tomuto napětí, tedy v USA fungovat nebudou. Jak to ale zjistit? Zkontrolujte zadní štítek svého zařízení nebo nabíječky a hledejte tyto údaje:

INPUT: 100 – 240 V 50/60 Hz

Pokud tuto informaci na štítku najdete, je vše v pořádku a zařízení by vám mělo fungovat. V opačném případě se zkuste ještě podívat do manuálu nebo na internet. Většina dnešních zařízení je pro americké i evropské napětí připraveno. Hodnotu napětí si ale přece jen zkontrolujte.

Americká zásuvka a redukce

Napětím to ale nekončí. Zásuvky v Americe mají dva placaté kolíky (typ A), které může doplňovat uzemněný válcový kolík (typ B). Obě verze zásuvek jsou vzájemně kompatibilní, naše zařízení do nich ale pasovat nebudou. Je potřeba koupit redukci.

 

Redukce na zásuvky nabízí většina sítí elektroprodejen i větší hypermarkety. Jejich cena se pohybuje od 100 – 600 Kč (rok 2017). Obvykle budete mít na výběr ze dvou typů adaptérů:

       
  • cestovní adaptér jen pro ploché vidlice bez zemnícího kontaktu,
  •    
  • cestovní adaptér se středovým ochranným kontaktem, pro tzv. kulaté zásuvky (obvykle dražší).

Doporučujeme vybrat redukci, která umožní připojit zástrčku se středovým zemnícím kolíkem. Levnější varianty toto většinou neumí a vy byste tak nemuseli nabít svůj notebook.

Typy zásuvek - Do USA je třeba A a B

Berete si s sebou více elektrospotřebičů?

Pokud s sebou na dovolenou do USA berete více zařízení, určitě do kufru přibalte prodlužovačku, rozdvojku nebo více redukcí. S jedním adaptérem si u více zařízení nevystačíte.

Náš tip: Vezměte si redukci a klasickou prodlužovačku s kulatými zástrčkami. Vyřešíte tak starosti s tím, kam nabíjená zařízení odkládat, a budete moci připojit všechna zařízení.

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Získejte přístup ke zlevněným zájezdům a novinkám v katalogu a využijte slevy 500 Kč.