Blíží se Den díkůvzdání

Dozlatova upečený krocan s nádivkou, nakládané brusinky, dýňový koláč, zelenina a bramborová kaše… Tak vypadá bohatě prostřený stůl při americkém Thanksgiving Day – Dnu díkůvzdání.

Dozlatova upečený krocan s nádivkou, nakládané brusinky, dýňový koláč, zelenina a bramborová kaše… Tak vypadá bohatě prostřený stůl při americkém Thanksgiving Day – Dnu díkůvzdání. Jeden z nejvýznamnějších amerických svátků Američané slaví každý čtvrtý čtvrtek v listopadu (letos 28. listopadu 2019). V Kanadě každé druhé pondělí v říjnu (letos 14. října 2019).

Den díkůvzdání v Americe

Thanksgiving Day byl historicky náboženským svátkem, při němž lidé vzdávali díky Bohu. Dnes jej však slaví i lidé zcela bez vyznání. Zejména po roce 1941, kdy byl termín Dne díkůvzdání v USA uzákoněn jako svátek. Od té doby se slaví ve všech státech USA - pravidelně každý čtvrtý čtvrtek v listopadu v rozmezí 22. až 28. 11.

Den díkůvzdání - Thanksgiving day v USA

Oslavy o Dni díkůvzdání: Hostina a nákupní horečka

Dnes je Den díkůvzdání hlavně komerčním svátkem, ke kterému patří dobré jídlo, nákupy, americký fotbal a sváteční průvody. O Dni díkůvzdání se sjede celá rodina, i kdyby to mělo znamenat cestování přes několik amerických států. Školáci mají prázdniny. Většina pracujících má volno, a to si prodlužuje i na pátek.

Tradičním pokrmem pro Den díkůvzdání je krocan s domácí nádivkou, brusinkovou omáčkou a spoustou dalších lahodných příloh. Jako dezert se podává dýňový koláč. Právo porcovat krocana Američané považují jako velkou poctu. Porcování probíhá přímo na svátečním stole před zraky celé rodiny a většinou jej provádí hlava rodiny, u které se Den díkůvzdání slaví.

Den díkůvzdání - Thanksgiving day v USA

Po sváteční večeři se jde brzy spát. Celá rodina se totiž chystá na zítřejší nákupy, které ve většině obchodů začínají již v brzkých ranních hodinách. Začíná Black Friday (Černý pátek) s 70-80% slevami. Právě tento den je pomyslným zahájením severoamerické vánoční nákupní sezóny.

Obchodní řetězce na Black Friday navštíví miliony lidí. Tržby jsou nejvyšší za celý rok.

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.