Bezpečná dovolená u moře, aneb na co si dát pozor

Když dovolená, tak k moři? Pro nás to platí jednoznačně. Ale i v moři je třeba si na některé věci dát pozor...

Ať už jste na dovolené v Evropě, Izraeli, Austrálii, USA, Thajsku, Mexiku nebo ve Francouzské Polynésii - i při běžném plavání a koupání v moři může dojít k nebezpečným situacím, se kterými bychom si měli umět poradit a nezačít zmatkovat. Stačí si zapamatovat a hlavně dodržovat pár základních pravidel, která vám v těchto situacích pomohou.

Bezpečně u moře

K dovolené v zahraničí patří pojištění

Začněte s cestovním pojištěním a připojištěním. U dovolené spojené se sportem, adrenalinovými a rizikovými aktivitami je pojištění samozřejmostí. Zapomínat byste na něj neměli ale ani když jedete odpočívat k moři. Nikdy nevíte, co se může přihodit, i když v tom třeba budete nevinně. Ušetříte nemalé prostředky za případnou lékařskou péči.

Informujte se o základní prevenci

Před každou dovolenou u moře se informujte o základní prevenci. Při cestování po exotických zemích se hodí očkování, v arabských zemích zase léky na nevolnost a střevní potíže. Nezapomeňte si zjistit základní informace o tamějším moři a nepodceňujte značení vlajek na plážích. 

Na co si dát pozor při koupání v moři?

Rádi plavete? Dejte si pozor na záludné zpětné proudy, které se mohou vyskytovat u pobřeží. Ve chvilce nepozornosti vás mohou zanést až několik desítek metrů daleko od břehu. Pokud se ocitnete dál od pobřeží, zachovejte klidnou hlavu. Chvíli počkejte, než zpětný proud zeslábne a šetřete síly. Tyto mořské proudy bývají zpravidla široké třicet metrů, takže se z nich můžete dostat poměrně snadno. Plavte do strany a udržujte si pobřeží na levé nebo pravé straně.

Koupání v moři - na co si dát pozor

Vyhněte se koupání v rozvlněném moři v blízkosti útesů nebo skalních srázů. Nečekaná vlna vás může smést na skály. Stejně tak se držte dál od přístavních hrází a mol, kde se rády vlny odrážejí a hrozí tak úraz. 

Základní pravidla pro bezpečné potápění a šnorchlování

Pokud se rádi potápíte, rybami se jen kochejte a nedotýkejte se jich. Obzvláště to platí o mořských živočiších, které dostatečně neznáte. Některé druhy mají pod kůží jedovaté žlázy, jiné se brání třeba jedovatými ostny, které působí bolestivá zranění. Na dovolenou k moři si nezapomeňte přibalit boty do vody. Pokud vás nějaký mořský živočich přece jen zraní, ránu ihned ošetřete a vydesinfikujte. V případě potíží neodkládejte návštěvu lékaře. Pokud cestujete s cestovní kanceláří, kontaktujte svého delegáta, který vám poradí, co dělat.

Příjemnou dovolenou u moře bez potíží přeje CK Avetour.

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Získejte přístup ke zlevněným zájezdům a novinkám v katalogu a využijte slevy 500 Kč.