Zaniklé, kdysi královské město Ayutthaya

Asi 90 km od Bangkoku se nachází zbytky historického hlavního města  Ayutthaya, starověkého města, které bylo v dobách své největší slávy  centrem celé Siamské říše.

Historické město Ayutthaya v Thajsku

Historické město Ayutthaya nedaleko od Bangkoku

Město Ayutthaya, založené v roce 1350, se po Sukhothai stalo historicky druhým hlavním městem Siamského království v dnešním Thajsku. Král U-Thong jej založil po opuštění původního hlavního města Sukhothai.

Největší slávy Ayutthaya dosahovala mezi léty 1350 až 1767. V druhé polovině 18. století ji však téměř celou vyplenila barmská armáda a z krásných staveb, chrámů, věží a klášterů zbyly jen ruiny a centrum království se přesunulo do města Thonburi. Krátce nato potom do současného hlavního města Bangkoku.

Historické město Ayutthaya v Thajsku

Jak vypadá Ayutthaya dnes

V současnosti je město Ayutthaya jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů Thajska. Od roku 1991 je zapsáno na seznam památek UNESCO. V celé oblasti najdete velké množství nákladných staveb a více než 400 buddhistických klášterů. Velká část z nich byla zničena během pustošení v roce 1767, některé však byly před pár lety obnoveny. Z toho co zbylo, si dnes můžete udělat poměrně jasný obrázek toho, jak krásné asi ve svých dobách dnes již zaniklé město Ayutthaya bylo.

Centrum historického města Ayutthaya tvoří Starý palác. Nejvýznamnějším chrámem je Wat Phra Si Sanphet, v němž byla původně uložena pozlacená socha Buddhy o výšce 16 m. Socha, kterou nechal vyrobit král Rámathibodi II. v roce 1500, byla však  spolu s celým chrámem zničena barmskými nájezdníky.

Malebný historický areál propletený vodními kanály, s krásnými paláci a chrámy, je nejlepší prozkoumat ze sedla kola. Městečko ale můžete probádat třeba také ze sloního hřbetu. 

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Získejte přístup ke zlevněným zájezdům a novinkám v katalogu a využijte slevy 500 Kč.