Vánoční svátky v Izraeli

Jak se slaví Vánoce a adventní období v Izraeli? Židé vánoční svátky neslaví. Mají Chanuku, kterou ani nepovažují za oslavu Vánoc. I když některé zvyky našimi vánočními tradicemi tak trochu zavánějí...  

Izrael - chanuka

Židovský svátek Chanuka

Během Chanuky si Židé připomínají znovu zasvěcení (v hebrejském jazyce „chanukka“) Druhého chrámu. Oslavují vítězství Makabejských nad helénisty a radují se z očištění jeruzalémské svatyně od pohanské modloslužby. Proto je v tomto čase zakázáno se postit.

Chanuka, nebo také Svátek světel, se slaví osm dní. Vychází z židovského kalendáře, každoročně tedy začíná v jiný den. Podle židovského kalendáře začíná Chanuka 25. den měsíce kislev (období od konce listopadu do konce našeho prosince). Nutno však dodat, že den dle židovského kalendáře začíná západem slunce, tzn. první den Chanuky začíná při západu slunce v den předcházející (než je datum v našem gregoriánském kalendáři). Více o rozdílech mezi naším a židovským kalendářem se dočtete zde.

Symboly židovského svátku Chanuka

Hlavním symbolem oslavy Chanuky je postupné zapalování osmi svíček (případně olejových lampiček) na tradičním židovském svícnu, olej a tradiční modlitby.

Svíček na svícnu je ve skutečnosti celkem devět, protože každý chanukový svícen má devátou svíčku, tzv. „šamaše“ (služebníka), který zapaluje ostatní svíčky.

Jídla v době Chanuky jsou typicky židovská a většina z nich se připravuje na oleji. Nejčastěji  se podávají placky z brambor nebo bramboráky, koblihy nejrůznějších  příchutí a mléčné pokrmy.

Postupem času přibylo pár dalších zvyků, které mohou připomínat naše křesťanské Vánoce. Děti například dostávají drobné dárky, což je zvyk, který k původní Chanuce vůbec nepatří. Podobné je to i s tradiční písní Chanuky "Maoz cur", vánoční lidovou písní s původem v Německu.

Židé a Vánoce v Izraeli

Vánoce vs. Chanuka

Běžně se můžete setkat s tvrzením, že Chanuka je synonymem našich křesťanských Vánoc. Opak je pravdou. Podle Židů má Chanuka s Vánocemi společné pouze období, v němž se odehrává. Má však zcela jiné poslání.

V průběhu Chanuky Židé normálně pracují. Z práce však mohou odejít dřív, aby stihli včas (při soumraku) zapálit svíčky nebo olejové lampičky. Přestože k tomu nevede žádný náboženský důvod, jsou touto dobou v Izraeli zavřené školy.

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.