Tradice pouštění draků v Thajsku

Neobvyklí a barevní draci se dnes v Thajsku pouští hlavně pro zábavu. V minulosti se ale využívali ke zcela jiným účelům. Víte, jakým?

Poštění draků v Thajsku

Draci a jejich místo v historii Thajska

V dobách prvního thajského království Sukhothai (období 1240-1438) draci sloužili jako válečné zbraně. Bojovníci je plnili střelným prachem a přidávali k nim dlouhé doutnáky.

Ze stejného období pocházejí zmínky o speciálních dracích „ngao“ s hlavou ve tvaru bambusového luku, kteří se používali při bráhmanských rituálech. Tětiva takového luku se ve větru chvěla a vydávala zvuk zahánějící zlé duchy (hlasití draci se používají i dnes ovšem jen mezi farmáři k odhánění ptáků).

Na vrcholu období Ayutthayi (1351-1767) měli draci převážně dekorativní roli. Zdobili královské obřady, přičemž byli fantasticky tvarovaní a zdobení rolničkami a ornamentálními lampami.

Poštění draků v Thajsku

Dnešní pouštění draků v Thajsku

Díky nadšení Rámy V. se pouštění draků stalo v 19. století všeobecným a módním způsobem trávení volného času. Od února do dubna, kdy v Thajsku vanou nejsilnější větry a farmáři užívají tradičního volna po sklizni rýže, se dnes po celé zemi konají nejrůznější závody v pouštění draků, které obecně spadají do dvou velkých kategorií. První skupina zahrnuje ploché řiditelné draky, často ve tvaru zvířat. Druhou skupinu zastupují statické draky oceňované především pro jejich estetické hodnoty.

V nejpopulárnějším závodě ze všech, který spadá do první kategorie, spolu vždy soutěží dva týmy. Každý z týmů využívá své zručnosti a souhry ve snaze zmocnit se soupeřova dvoumetrového draka ve tvaru kosočtverce a přetáhnout jej na svoji stranu vytyčenou dělicí čárou.

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Získejte přístup ke zlevněným zájezdům a novinkám v katalogu a využijte slevy 500 Kč.