Suvenýry, aneb co si dovézt z Thajska

Drahé kameny

Thajsko je světovým centrem pro těžbu, zpracování a obchod s drahokamy. Těží se tu hlavně prvotřídní safíry, rubíny a zelený jadeid. Pokud se v drahých kamenech vyznáte, můžete narazit na skvostné kousky v místě jejich těžišť (Kanchanaburi, Mae Sot, Mae Sai). V opačném případě doporučujeme pomoc odborníka, nebo raději nakupujte v renomovaných obchodech. Rozhodně ne na plážích nebo na tržišti.

Thajské drahokamy

Textil a oblečení

Hedvábí pocházející ze severní části  Thajska patří k nejkvalitnějším na světě. To, spolu s výhodnými cenami (na naše poměry), dělá z hedvábných produktů zajímavou koupi. Za přijatelné ceny tu seženete hedvábné košile, kravaty nebo i  oblek. I oblečení z bavlny a dalších materiálů tu seženete v přepočtu za pár korun (např. kvalitní džíny kolem 300 THB). Můžete si tu tak levně pořídit několik nových kousků do svého šatníku. Vyhlášené je ovšem krejčovství na zakázku. Celý oblek, po vzoru světových  značek, jsou vám tu schopni ušít do 24 hodin. Pokud však chcete, aby vám  padl, počítejte raději s 2-3 zkouškami a krejčího si nechte doporučit  od někoho důvěryhodného.

Thajský porcelán a lakované výrobky

Vyhlášený je thajský šedozelený porcelán z oblasti Sukhothai a pětibarevný styl zvaný benčarong. Často nabízeným suvenýrem jsou také tzv. lakované výrobky - ručně vyráběné vázy, šperkovnice, misky a jiné předměty z bambusu, koňských žíní a přírodního laku. Takovéto kvalitní výrobky dají spoustu práce, vyrábí se až půl roku.

Thajské suvenýry

Produkty ze dřeva

V suvenýrech často narazíte na předměty vyřezávané ze dřeva, nejčastěji postavičky slonů a Buddhů. K zajímavým předmětům patří také dřevěné obrazy z týkového dřeva.

Výrobky horských kmenů

Věděli jste, že v Thajsku žije až 30 různých horských kmenů? Jejich příslušníci vyrábí oděvy z ručně tkaných látek, krásné šperky, ozdoby a různé jiné suvenýry. V turistických oblastech se pak jejich produkty prodávají. K nejoblíbenějším patří tašky přes rameno, kterým se v Thajsku říká "jám".  K těm nejkvalitnějším patří jámy vyrobené z pestrobarevných ručně vyráběných látek, utkaných  kmenem Lahu.

Něco z thajských chutí

Raději darujete věci, na které se doma nepráší? Oblíbeným suvenýrem je orientální koření, thajská rybí omáčka,  sušené chilli papričky, chipsy z banánů a tapioky (slané i sladké). Pokud máte raději něco ostřejšího, typicky thajská je rýžová whisky  Mekong nebo třeba rum z cukrové třtiny. Turisté často dováží domů také exotické ovoce, to však  vydrží jen 1-2 denní cestu domů, takže jejich koupi dobře zvažte a raději si ho vychutnejte na místě.

Náhražky a napodobeniny

Thajci jsou mistry imitace a kopírování. Seženete tu věrohodné kopie značkové obuvi, oblečení, hodinek i starožitností. Na odbyt jdou kopie filmů a hudby. Kvalita těchto produktů je však nižší.

Pokud si v Thajsku chcete pořídit starožitnost, je třeba mít úřední povolení. Zakázáno je také vyvážet sochy Buddhy větší než 25 cm, obydlí duchů a další buddhistické předměty. Thajci totiž  neradi vidí komercializaci své víry. S amulety a malými soškami však problém mít nebudete. Koupi starožitností raději nechte na někom, kdo se vyzná. V obchodech je totiž spousta napodobenin za velmi vysoké ceny.

Thajsko suvenýry

 

Jaký typ suvenýrů nejraději vozíte z dovolené vy?

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Získejte přístup ke zlevněným zájezdům a novinkám v katalogu a využijte slevy 500 Kč.