Rychlostní dráha Bonneville na Velkém solném jezeře

Great Salt Lake, nebo také Velké solné jezero, zaujímá rozlehlou oblast na západ Salt Lake City. Zdejší solná pláň Bonneville je populární místo, které přitahuje nejen milovníky přírody, ale i ty, kteří mají rádi rychlou jízdu a překonávání rychlostních rekordů.

Vysychající jezero Bonneville

Velké solné jezero je 100 km dlouhé a téměř 50 km široké. Pokrývá značnou severní oblast státu Utah na západě USA. Je pozůstatkem zaniklého pleistocenního jezera Bonneville. V porovnání s obrovským jezerem o rozloze 50 tisíc km, které se kdysi rozprostíralo až k Nevadě a Idahu, jde už spíše jen o bezvýznamnou vodní plochu s rozlohou 4 400 km.

Solné jezero ve výšce 1 280 m. n. m. Podobně jako u Mrtvého moře hrozí, že se bude i nadále zmenšovat, protože přítok vody z řek ve Skalistých horách již nestačí k tomu, aby doplňoval zásoby slané vody. A tak zatímco bylo kdysi jezero hluboké 300 m, dnes stěží dosáhne hloubky 5 m. Proměnlivé srážky a vypařování mořskou hladinu snižují o 60 cm.

Bonneville, USA Utah

Život na Velkém solném jezeře a těžba soli

Slanost vody v solném jezeře kolísá od 137 ‰ (při vysoké úrovni hladiny) po 300 ‰ (při nízké úrovni hladiny). Celkový obsah soli se odhaduje na 600 megatun. I přes tak vysokou koncentraci soli to u jezera a na okolních ostrůvcích žije. Daleko od měst a lidí zde našli domov pelikáni nebo bizoni, kterým nevadí průmyslový rozvoj u jezera.

Velké solné jezero není jen zajímavým přírodním úkazem. Od poloviny 20. století se využívá ekonomicky k těžbě soli. Ročně se tu vytěží kolem 150 tisíc tun kuchyňské soli, na jižním břehu se potom těží i chemické soli. Jezero je také významným dopravním bodem USA. Protíná jej hráz, dlouhá asi 40 km, po níž vede jihopacifická železnice.

Rychlostní dráha Bonneville

Nelze nezmínit další využití, díky kterému o Velkém solném jezeře nebo Bonneville uslyšíte možná nejčastěji. Opuštěné rozlehlé rovinaté pláže už dlouho slouží jako zkušební oblast při rozvoji nových typů vojenských vozidel. Tato činnost začala lákat také soukromé výrobce automobilů, a tak na hranici Nevady vznikla Bonneville Speedway, nekonečně dlouhá závodní dráha, kde se každoročně lámou rychlostní rekordy. Jak se ukázalo, nekončící a naprosto rovný povrch solných plání, se stal ideálním místem pro rychlostní zkoušky automobilů. Právě zde byla v roce 1970 překonána hranice 1000 km/h.

Velké Solné jezero Bonneville, Utah, USA

Sůl všude kolem

Samotná rychlostní dráha je od Salt Lake City poměrně vzdálená. Leží prakticky na opačné straně Velké solné pláně, dvě hodiny jízdy po dálnici I-80 směrem na západ. I tato jízda je však nezapomenutelným zážitkem. Kousek od Salt Lake City vede ještě klasická dálnice, kde se čas od času někde zatáčí. Po chvíli ale najedete na široký, naprosto rovný násep, po němž dálnice pokračuje dalších 100 mil. Všude kolem už je pouze sůl...

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Získejte přístup ke zlevněným zájezdům a novinkám v katalogu a využijte slevy 500 Kč.