Rezervace nedaleko Ciudad de México, které vládnou motýli

Asi 100 kilometrů od mexického hlavního města Ciudad de México najdete skutečný unikát – motýlí rezervaci, kam se každoročně slétnou miliony oranžových motýlů – monarchů stěhovavých.

Motýl monarcha kousek od hlavního města Mexika

Rezervace monarchů

Monarcha stěhovavý obývá Mexiko dohromady ve 14 koloniích. Osm z nich sdružuje Reserva de biosfera de la mariposa monarca,  která vznikla v roce 1980. Rezervace s rozlohou přes 5 tisíc hektarů se rozkládá 2000-3500 metrů nad mořem. Nabízí tak motýlům ideální klima k odpočinku. Cílem chráněného území je snaha zachovat přirozené životní prostředí pro motýly monarchy.

Motýl monarcha kousek od hlavního města Mexika

Stromy plné oranžových motýlů monarchů

Když motýli přiletí, doslova okupují stromy  lesů rezervace. Na podzim sem míří každý rok ze severu Ameriky, přičemž  na své cestě jsou schopni nalétat i víc než 4 tisíce  kilometrů. V motýlím světě je něco podobného naprostým unikátem.

Ve  chvíli, kdy monarchové přilétají, zaplní svými křídly celou oblohu a  křídla šumí, jako by pršelo. Motýli se shlukují v poměrně malých  komunitách a na stromech se shromažďují v takovém množství, až se větve  stromů pod jejich váhou ohýbají.

Na jaře své místo  opouštějí a čeká je několikaměsíční pouť zpět na sever Ameriky,  nejčastěji do Kanady a pak zase zpátky.

Pozor, ať monarchy nevzbudíte!

Zajímavostí je, že oranžoví motýli shromáždění na stromech vlastně spí. Návštěvníci rezervace a zvídaví pozorovatelé tedy musí udržovat maximální klid. Pokud by se totiž motýl náhle vzbudil, hrozí, že spadne a poškodí si křídla.

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.