Podivná zvířata žijící v Austrálii

Protože leží Austrálie daleko od jiné pevniny, živočišné druhy se tu vyvíjely jinou a často dost odlišnou cestou než ve zbytku světa. Typickým příkladem je neobvyklý savec klokan s kapsou na břiše, který se pohybuje po dvou nohách. Některé druhy jsou ale ještě pozoruhodnější.

Ocas jako bobr a kachní zobák

Například ptakopysk zaujme už na první pohled podivným vzhledem. Na hlavě má plochý zobák podobný kachnímu, tělo mu pokrývají chlupy a ocas je také plochý jako u evropského bobra. Je to dobrý plavec a žije v blízkosti řek. Mezi savci vyniká tím, že nerodí živá mláďata, ale klade vejce. Živí se larvami hmyzu a drobnými živočichy, které chytá pod vodní hladinou. Ve volné přírodě se dožívá asi šestnácti let.

K divoké pověsti přišel neprávem

Tasmánský čert neboli ďábel medvědovitý žil v minulosti po celé Austrálii, ale dnes už přežívá jen v Tasmánii. Jde o vačnatce, který však vzhledem připomíná medvěda. Živí se převážně mršinami, které se vydává hledat v noci. Ke svému hrozivému jménu přišel nejspíše kvůli britskému královskému úředníkovi G. P. R. Harrisovi, který si ve svých zápiscích z cest po Austrálii poznamenal, že choval samce a samici tasmánského čerta několik měsíců v sudu přivázané řetězem a oni spolu neustále bojovali. Jméno a pověst zuřivého zvířete už mu pak zůstala, přestože je spíš plachý.

Smrtonosná medúza zabíjí do dvou minut

Nejnebezpečnějším australským živočichem překvapivě nejsou krokodýli, ale velká medúza čtyřhranka smrtelná. Má hlavu velkou pětadvacet centimetrů a žahavá ramena, která dosahují délky až tří metrů. Její zásah dokáže člověka i přes okamžitou pomoc usmrtit do dvou minut. Její jed působí na srdeční svalstvo a způsobuje zástavu. Čtyřhranka se od října do května vyskytuje na severním pobřeží v okolí města Cairns. Na plážích je k dispozici vinný ocet, který působení žahnutí alespoň částečně neutralizuje.  

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Získejte přístup ke zlevněným zájezdům a novinkám v katalogu a využijte slevy 500 Kč.