Pásmová nemoc: Jak na ni?

Pásmová nemoc, nebo také „jet lag“, je přirozený projev cestování mezi různými časovými pásmy. Jak na ni vyzrát? A jak se na několikahodinový let na vysněnou dovolenou k moři připravit?

Pásmová nemoc - jet lag

Projevy pásmové nemoci

Ať už cestujete na vytouženou dovolenou do Ameriky nebo do Asie, časovému posunu se nevyhnete. Pásmovou nemoc vyvolává rozhození denního rytmu těla. Projevuje se nejčastěji zvýšenou únavou, bolestí hlavy a svalů, nespavostí, podrážděností, dehydratací i celkovou otupělostí. Citlivější jedince postihují dokonce deprese. Tělo se totiž musí rychle přizpůsobit novému tempu a změnit čas pro spánek i stravování. Pásmová nemoc sama odezní, většinou do dvou dnů po příletu. Lepší je jí však předejít...

Pásmová nemoc - jet lag Thajsko

Jak vyzrát na pásmovou nemoc?

 1. Před letem, ale i v jeho průběhu se protáhněte nebo si zacvičte
  Než nastoupíte do letadla, trochu protáhněte tělo a zacvičte si. Při dlouhém letu se občas projděte uličkou. Ruce a nohy protahujte i v průběhu kratších letů, ať se vám pořádně rozproudí krev v žilách.
 2. Po přistání zůstaňte v pohybu a jezte vitamíny
  Hned po přistání míříte do hotelové postele? Chyba! Zůstaňte v pohybu a užívejte si sluníčka. Pokud k tomu není vhodná denní doba, projděte si alespoň hotelový areál nebo zajděte do místní restaurace a nasávejte atmosféru dálek. Proti spavé nemoci také pomůže zvýšený přísun vitamínů.
 3. Přizpůsobení se novému času
  Pokuste se, co nejdříve si přivyknout místnímu času. Spát jděte až v souladu s novým časovým pásmem. Pokud si přece jen potřebujete odpočinout, na hodinku se natáhněte a nastavte si budík.
 4. Špunty do uší a maska na oči
  Do letadlového příručního zavazadla si přibalte špunty do uší, ponožky a oční masku. V průběhu letu se snažte hodně spát. Z letadla pak vystoupíte svěží a dobře naladění. Na cestu se hlavně pohodlně oblečte – žádné umělé a nepříjemné materiály, nepohodlné kostice a švy! Sundejte si boty, sklopte sedadlo a přikryjte se dekou nebo šátkem, ať vám není zima. Při ruce mějte oční masku na spaní nebo sluneční brýle, teplé ponožky a špunty do uší, aby vás nerušily okolní vlivy.
 5. Pijte a hydratujte
  I v letadle myslete na pitný režim. Snížení tlaku vzduchu v letadle přispívá k dehydrataci, a ta je také jednou z příčin pásmové nemoci. V boji proti pásmové nemoci není dobrý alkohol, káva ani čaj, které lidské tělo odvodňují. Vaše pokožka v klimatizovaném prostředí ocení hydratační krém.
 6. Studená sprcha po ránu a teplá večer
  Nic nedokáže po ránu nakopnout tak, jako studená sprcha. Zlepšuje krevní oběh, zvyšuje tepovou frekvenci a uvolňuje svalové napětí, ztuhlý krk a záda. Naopak teplá sprcha před spaním pomůže zvýšit produkci melatoninu (hormonu podporujícího spánek) a vy si tak užijete kvalitnější noc. 

Jaká technika se osvědčila v boji s pásmovou nemocí vám?

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.