Parlament v Thajsku

Thajci sice mají ústavu, parlament a vládu, jejich chápání a fungování je ale oproti tomu našemu velmi rozdílné. Jak funguje parlament v Thajsku?

Thajský parlament

Parlament v Thajsku je směsicí přímé demokracie, tradiční konstituční monarchie a historických pokusů o demokracii. Do roku 1932 bylo Thajsko konstituční monarchií, jíž absolutně vládl král. Po převratu v roce 1932 vznikla první ústava a byl jmenován první parlament o 70 členech.

Od té doby došlo k mnoha dalším změnám ústavy a měnily se i počty volených zástupců a způsob voleb, které nechvalně provázely četné podvody a úplatky. Další zmatek do systému vnášely časté vojenské převraty, které vždy zrušily právě platnou ústavu.

Thajsko parlament - jak vypadá thajský parlament

Vývoj ústavy v Thajsku

Zřejmě nejdemokratičtější legislativou, kterou kdy Thajsko mělo, byla ústava z roku 1997, která zřizovala dvoukomorové Národní shromáždění (Rathasapha). Skládalo se ze Senátu (Wuthisapha, 200 křesel), jehož členové byli voleni lidovým hlasováním na 4 roky a Parlamentu (Sapha Phuthaen Ratsadon, 500 křesel), jehož členové byli voleni na 4 roky.

Po vojenském převratu v roce 2006 byl parlament rozpuštěn a nahrazen 242 členným zákonodárným shromážděním, které jmenovala armáda. Ústava z roku 1997 byla zrušena a vznikla nová, kterou si Thajci schválili v roce 2007. Armáda a další aktéři nepřipustily při tvorbě nové ústavy posílení přímé demokracie. Spíše se v mnohém vrátila do dob před rokem 1997.

Thajsko parlament - jak vypadá thajský parlament

Poslední platná verze thajského parlamentu

Podle poslední ústavy z roku 2007 je thajské Národní shromáždění (630 křesel) složeno ze dvou komor - Senátu (150 křesel) a Parlamentu (480 křesel). V Senátu je 76 členů voleno jako přímí zástupci jednotlivých provincií a 74 členů vybráno výborem z různých sektorů. Do Parlamentu je 400 členů voleno v jednotlivých volebních obvodech a 80 přiděleno podle paritního klíče daného ústavou jednotlivým politickým stranám. Oproti Senátu je Parlament mnohem političtější a často bývá předmětem hrátek politických stran.

V čele vlády stojí premiér, kterého volí členové Parlamentu. Premiéra poté oficiálně jmenuje král. Role premiéra v Thajsku je mnohem výraznější, než u nás. Právě on ovlivňuje situaci v zemi.

Volební období poslanců je 4 roky a senátorů 6 let. Účast ve volbách je povinná, přičemž každý volič má 2 hlasy - pro přímou volbu ve volebním okrsku a preferenční pro jednotlivé politické strany.

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Získejte přístup ke zlevněným zájezdům a novinkám v katalogu a využijte slevy 500 Kč.