Opuncie: Národní symbol, který v Mexiku chutná i léčí

Opuncie mexická patří k symbolům Mexika a je nedílnou součástí národní identity. Své místo má dokonce i na mexické státní vlajce.

Mexický kaktus opuncie

 

Opuncie v kuchyni i v lékárničce

Opuncii v Mexiku najdete na každém kroku. Z téměř dvou set druhů jich v Mexiku roste víc než polovina. Mexiko je se zhruba 812 tisíci tunami ročně jedním z největších světových producentů opuncie.

Zatímco se tento kaktus v aztécké mytologii od nepaměti považoval za posvátný, dnes se využívá hlavně v kuchyni nebo ve zdravotnictví. Mexičané z opuncie připravují lahodné saláty, polévky, marmelády, cukrovinky, džusy a dokonce i mouku. V oblasti léčiv se využívá zejména při léčbě vysokého tlaku, střevních obtíží, vyrábí se z ní šampony účinné proti vypadávání vlasů a pleťová kosmetika.

Poslední novinkou je snaha Mexičanů vyrábět z národního kaktusu elektřinu (přesněji z jeho zbytků, které nemají jinde využití). Tak jim držme pěsti! 

Opuncie Mexiko

Legenda o vzniku Mexika spojená s opuncií

Máte rádi legendy? Podle aztécké mytologie se bůh Huitzilopochtli pomstil princi Copillimu za jeho zradu a vyrval mu srdce z těla. To vhodil do jezera a podle legendy, právě na tomto místě - na ostrůvku na jezeře - vyrostla první opuncie, jejíž plody symbolizují Copilliho srdce. U opuncie, na které seděl orel s hadem v zobáku, Aztékové postavili antické město Tenochtitlan, později dnešní Mexiko. Výjevy z této legendy jsou vyobrazeny na mexické vlajce dodnes.

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.