O mexických Vánocích hledají Marie s Josefem přístřeší

Vánoční svátky jsou v Mexiku spojené s rodinnými setkáními a dobrým jídlem. Vánoce Mexičané prožívají naplno až od 16. prosince, kdy začíná období posadas. Podle mexické tradice si v této době lidé připomínají biblický příběh o Marii a Josefovi, kteří před porodem těžko hledali útočiště. Mexičané z jedné ulice chodí v průvodu se svíčkou od jedněch dveří ke druhým, a čekají, kdo ze sousedů jim otevře. Na předem domluveném místě se pak koná oslava, kde členové procesí zazpívají píseň, která o legendě vypráví. Všichni společně si dají občerstvení a zpívají koledy.

Stromky jsou vzácné, vozí je z Kanady

Vanoce - Mexiko

Vánoční výzdoba je hodně pestrá a barevná, jak už to u Mexičanů bývá. tradiční jsou postavičky zvířat vyrozené z vydlabaných tykví naplněné sladkostmi. Domácnosti mívají připravený betlém se sádrovými nebo dřevěnými figurkami. Postavičku Ježíška Mexičané umisťují do betlému až na Štědrý večer. Vánoční stromeček je spíš vzácností, protože se dováží až z Kanady a jejich cena je dost vysoká. Řada domácností mívá o Vánocích bohatě malovaný a zdobený svícen “arbol de Navidad“.

Piňata ukrývá hračky a sladkosti

Mexiko - pinatas

Na Štědrý den se v Mexiku schází široká rodina a už od rána se hoduje a popíjí. Tradičním jídlem je nadívaný krocan, treska nebo sekaná. Zvyklosti se u jednotlivých rodin mohou hodně lišit. Na dárky se čeká až do půlnoci a většinou je dostávají jen děti. Bývá zvykem připravit z papíru dutou piňatu, kterou děti rozbijí a vypadnou jim na zem dárky a sladkosti. Balíčky nejsou nijak popsané a záleží na mrštnosti a síle dětí, co se jim podaří urvat. Rodiny s dětmi se pak vrací domů a v soukromí si rozdají ještě dárky mezi sebou. Mladí Mexičané zase vyráží slavit s přáteli až do rána.

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.