Největší socha Buddhy v Thajsku

Buddhismus je v jihovýchodní Asii, a tedy i v Thajsku, hlavním náboženstvím. Není tak divu, že právě zde se setkáte s největší koncentrací soch Buddhy. Jejich zpracování a vyobrazení se liší často region od regionu. Hlavní rysy jsou však vždy stejné - protáhlé ušní lalůčky a široká ramena.

Wat Muang největší thajský Buddha

Klášter Wat Muang s největším sochou Buddhy v Thajsku

V klášteře Wat Muang (asi 140 km na sever od Bangkoku) se nachází vůbec největší socha Buddhy v Thajsku, tzv. „Velký Buddha Thajska“. Nejde však o jedinou zajímavost posvátného místa. Na klášterním pozemku s rozlohou více než 70 hektarů je k vidění například Vihan, který je celý stříbrný - dokonce i jeho střecha. Uvnitř je mramorová podlaha a zrcadlový strop. Zbytek interiéru je ve stříbře a zlatě s obklady ze zrcadel. I když jde o malou budovu, zrcadlové stěny a strop vytvářejí dojem nekonečného prostoru. Na oltáři jsou vystaveny posvátné relikvie Arahatů a nad nimi největší socha Buddhy vyrobená z čistého stříbra.

Rozlehlá klášterní zahrada ukrývá několik různých vyobrazení pekel, nebeských světů, Čínská božstva a také Thajsko-barmskou bitvu ve Wiset Chai Chan. Všechny postavy jsou buď v životní nebo nadživotní velikosti. Naprosto unikátní je ovšem socha sedícího Buddhy – Phra Buddha Maha Nawamin.

Velký Buddha Thajska

Jak už jsme zmínili, socha Buddhy ve Wat Muang je se svými 92 metry na výšku a 63 metry na šířku největší v Thajsku a 9. nejvyšší na světě. Práce na ní byly dokončeny teprve v roce 2008. Oproti ostatním sochám zdejší Buddha sedí v lotosové pozici, což je jogínský styl sezení se zkříženýma nohama a rukama na kolenou.

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Získejte přístup ke zlevněným zájezdům a novinkám v katalogu a využijte slevy 500 Kč.