Muzeum kuriozit a podivností v Texasu

Slyšeli jste o muzeu podivností? Víte, že skutečně existuje, a že je vlastně v posledních letech ohroženým druhem?

Muzeum kuriozit v Texasu

Historie a vznik muzeí, která vystavovala kuriozity

První muzeum podivností (nebo také muzeum pro chudé) bylo v Americe otevřeno v roce 1841. Nikým jiným, než samotným P. T. Barnumem. Že jste to jméno někde slyšeli? Napovíme vám, Barnuma ve filmu ztvárnil  Hugh Jackman.

Muzeum kuriozit a podivných věcí představovalo odklonění od tradičního vnímání muzeí - institucí s prvotřídními uměleckými a vědeckými díly, zábavu pro vzdělané a bohaté. Muzeum tohoto formátu totiž sloužilo také chudým a prezentovalo předměty a objekty mnohem pochybnějšího charakteru, které často těžily z iluzí a triků. Jejich hlavním cílem bylo vzbudit pozdvižení - obzvláště to je pro lidi do dneška velmi atraktivní.

Barnum a jemu podobní podnikatelé/umělci, byli často titulovaní jako podvodníci a šejdíři, kteří v lidech vyvolávají falešný dojem. Asi nejznámější kontroverzí tohoto typu byla mořská panna z Fidži (vycpaná opice a ryba sešité dohromady tak, aby vypadaly jako mořská panna). Když to ale lidi láká? Expozice těchto muzeí mísí iluze s reálnými exotickými zvířaty a vědeckými vynálezy.

Muzeum kuriozit v Texasu

Muzeum podivných věcí v texaském Austinu

Barnumovo muzeum v roce 1965 shořelo. A další podobná ukončila svou činnost ve 20. letech. Muzeum podivností v texaském Austinu je tak jedním z posledních.

Vytvořil jej podnikatel/umělec Steve Bustim, který žije v zadní části svého obchodu „Lucky Lizard“. Muzeum nabízí ke zhlédnutí mnoho podobných kuriozit, jako jeho předchůdci, včetně legendární mořské panny. Objevovat zde ale můžete také například kyklopí prase, ruku slávy (nejspíš sušená a nakládaná ruka muže, který byl kdysi dávno pověšen), vícehlavá kuřata, zmenšené hlavy a mumie. Na expozici navazuje muzeum voskových figurín a speciální výstava zaměřená na tajemství kolem minnesotského sněžného muže. V závěru můžete nahlédnout do divadla, kde kdysi hrával Johny Depp. Představení se zde, i když v jiném hereckém obsazení, hrají dodnes.

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.