Mexiko na seznamu památek UNESCO

Mexiko má bohatou historii, ke které se pojí velké množství cenných historických památek. Důkazem toho je i seznam světového dědictví UNESCO. Z celé Ameriky je právě Mexiko zemí s největší koncentrací památek UNESCO. Celosvětově pak zaujímá šesté místo.

Calakmul Mexiko - UNESCO

Mexiko má celkem 34 zápisů na seznamu světového dědictví UNESCO. Kategorie kulturních památek z tohoto počtu zaujímá 27 monumentů, 5 dalších zápisů spadá do kategorie přírodních památek a dva poslední mezi smíšené zápisy:

       
  • Tropické lesy Calakmul (UNESCO od roku 2002) – na seznamu památek je jak deštný prales Calakmul, tak stejnojmenné starobylé mayské město na jihu Mexika. Jeho rozloha je 750 000 ha, což z něj dělá druhý největší tropický les v Americe.
  •    
  • Akvadukt otce Temblequeho (UNESCO od roku 2015) – unikátní akvadukt dlouhý 48 km vede ze státu México do státu Hidalgo. Jeho výstavba započala v roce 1555 a trvala dalších téměř dvacet let. Důmyslný systém spolu vybudovali domorodí indiáni a františkánští misionáři. Po španělském františkánském knězi, který stavbu započal, nese tento unikát i své jméno.

Mezi další mexické pamětihodnosti na seznamu UNESCO patří mimo jiné například historická centra měst Oaxaca, Puebla či mexické metropole, dále prehispánská města Palenque, Teotihuacán či Chichén-Itzá a jeho pyramidy, biosférická rezervace motýlů monarchů stěhovavých nebo útočiště velryb v El Vizcaíno.

Světovým dědictvím UNESCO je také oblast, kde se pěstuje modré agáve, ve státě Jalisco, včetně starodávného průmyslového zařízení na výrobu tequily.

Palenque - Mexiko

 

Zajímavost závěrem: Kolem pěti set světových památek UNESCO, ať už s kulturní nebo přírodní hodnotou se nachází v Evropě a Severní Americe, v latinské Americe a Karibiku je jich více než sto třicet.

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Získejte přístup ke zlevněným zájezdům a novinkám v katalogu a využijte slevy 500 Kč.