Měna v Austrálii: Australský dolar

Čím se platí v Austrálii? Co byste měli vědět o australské měně? Kde ji směnit a jak na dovolené v Austrálii platit?

V Austrálii se platí australským dolarem (AUD). Jeden australský dolar je asi 15 Kč (prosinec 2023). Aktuální kurz najdete na webu ČNB.

Australský dolar

Směna na australský dolar

Pokud plánujete cestu k „protinožcům“, výměnu peněz nechte klidně až na místo. Australské dolary si můžete vybrat nebo směnit přímo na letišti, v australských bankách, směnit se dá běžně také v hotelech, v pouličních směnárnách nebo v supermarketech.

Australské dolary ale můžete také vybrat v některém z ATM.

Rádi platíte kartou? V Austrálii se dá kartou (VISA i Mastercard) platit téměř všude. Pokud plánujete využívat služeb autopůjčoven, rezervovat hotel nebo volat z automatu, pak se vám bude hodit kreditní karta.

Australský dolar

Australské mince a bankovky

Bankovky australského dolaru se vám budou líbit. Doslova hrají barvami. Dolary na australském kontinentu obíhají v hodnotách 5, 10, 20, 50 a 100 australských dolarů. Stejně jako v USA se dolary dělí na centy v hodnotách 5, 10, 20 a 50 centů. Kromě těchto mincí Australané platí také dolarovou a dvoudolarovou mincí. Trošku matoucí může být jejich velikost. Dva dolary jsou větší mince než jeden australský dolar.  

Cenová úroveň v Austrálii

Austrálie je známá tím, že je dvojnásobně až čtyřnásobně dražší než Česká republika. Australané si to mohou dovolit, neboť bydlí v jedné z nejbohatších zemí světa a jejich průměrná mzda pohybuje kolem 90 tisíc korun.

Za jídlo se dá ušetřit ve fast foodech, v tzv. food courts. Levněji nakoupíte před „zavíračkou“ nebo v supermarketech.

 

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Získejte přístup ke zlevněným zájezdům a novinkám v katalogu a využijte slevy 500 Kč.