Madeira - základní informace

Přemýšlíte o dovolené na Madeiře a zajímá vás jaké je nejvhodnější roční období pro vaši cestu, jak dlouho trvá let nebo jak je to na místě s placením nebo internetem? Níže jsem pro vás připravili ty nezákladnější informace, které byste před cestou měli vědět.

Madeira je malebný ostrov ležící v Atlantském oceánu, který je součástí Portugalska. Hlavní město ostrova je Funchal, které je často také výchozím bodem pro cesty po ostrově.

Počasí na Madeiře:

Madeira má subtropické klima s teplými léty a velmi mírnými zimami, dostatkem srážek a obvykle s celoročním slunečním svitem. Možná právě proto se jí přezdívá „ostrov věčného jara“. Počasí zde bývá stabilní po celý rok, rozdíl bývá jen v přechodně větším množství srážek.

Hlavní turistická sezona probíhá na ostrově od června do listopadu, kdy teploty dosahují svého maxima (cca 25 °C). Pokud však máte během dovolené v plánu koupání (i když koupání není obvykle při návštěvě Madeiry prioritou), nejpříhodnějšími měsíci pro návštěvu jsou září a říjen, kdy moře dosahuje teplot okolo 23°C.

Doba letu z Prahy, cestovní doklady:

Doba letu z Prahy na Madeiru trvá přibližně 4 až 6 hodin, v závislosti na tom, zda se jedná o přímý let nebo let s přestupem. Madeira je součástí Portugalska (a tedy i EU) a k překročení hranic postačuje platný cestovní pas nebo občanský průkaz.

Časový posun:

Časový posun proti České republice je -1 hodina (v zimě i v létě).

Placení na Madeiře:

Na Madeiře se, stejně jako v celém Portugalsku, platí eurem. Na většině míst se dá platit i platebními kartami. Kartou nezaplatíte pouze na trzích nebo v malých obchodech. Pro tyto případy tedy počítejte s nutností mít u sebe hotovost. Peníze si vyberete jednoduše z bankomatu, jejichž dostupnost je v madeirských městech velmi dobrá.

Telefonování a internet:

Na Madeiře můžete využívat služby jako v jakékoliv jiné části Portugalska. Roamingové poplatky v rámci EU byly zrušeny, což znamená, že můžete používat svůj mobilní telefon na Madeiře za stejných podmínek jako v České republice – toto se týká jak hovorů, tak datových služeb. Internetové připojení je na Madeiře dobře dostupné, většina hotelů, restaurací a veřejných prostor nabízí Wi-Fi zdarma.

Zdravotní péče

Zdravotní péče na Madeiře je na velmi dobré úrovni. Místní nemocnice a soukromé kliniky jsou moderně vybavené a poskytují kvalitní služby. Po předložení Evropského průkazu pojištěnce máte nárok na „nezbytné a neodkladné“ ošetření za stejných podmínek jako místní obyvatelé. Průkaz ovšem nelze využít ve všech zdravotních zařízení a nepokrývá veškeré možné náklady, proto důrazně doporučujeme si před cestou sjednat cestovní zdravotní pojištění.

 

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Získejte přístup ke zlevněným zájezdům a novinkám v katalogu a využijte slevy 500 Kč.