Madeira - perla Atlantiku

Skvělá destinace nejen pro milovníky přírody, ale také pro ty, kteří hledají ponoření do hlubokých vod historie. Připravili jsme pro vás typy na nejzajímavější historická lákadla, která byste během dovolené na Madeiře neměli minout.

Funchal

Začneme v hlavním městě, Funchalu, jehož koloniální architektura svědčí o bohaté historii celého ostrova. Město leží v široké zátoce na jihovýchodě ostrova a tvoří ho tři základní celky – historické centrum uprostřed, Staré město (Zona Velha) na východě a turistická oblast s hotely na západě. Jednou z nejpozoruhodnějších staveb v samotném historickém centru Funchalu je Katedrála Sé, která byla dokončena a slavnostně vysvěcena již v roce 1514 a téměř beze změny ji můžeme vidět i dnes. Svým smíšeným goticko-manuelským stylem a stropem pokrytým cedrovým dřevem vyřezávaným v mudéjarském stylu nabízí unikátní spojení křesťanské a islámské tradice.

Útes Cabo Girão

Neodmyslitelnou součástí historie Madeiry jsou také její přírodní krásy, které byly svědky mnoha historických událostí. Druhý nejvyšší útes v Evropě Cabo Girão, jehož nejvýše položený bod se nachází ve výšce 580 m, vás donutí se zamyslet, kolik významných námořních objevitelů míjelo tyto strmé skály během svých plaveb. Od roku 2014 zde můžete navštívit vyhlídkovou terasu Cabo Girão Skywalk s proskleným dnem.

Muzeum Quinta das Cruzes

Další neméně fascinující zastávkou je Muzeum Quinta das Cruzes. Muzeum, otevřené pro veřejnost od roku 1953, představuje rozsáhlou sbírku uměleckých děl a najdeme ho v někdejším sídle madeirské šlechty. Exponáty muzea ilustrují život na Madeiře od 15. století. V okolí paláce Quinta das Cruzes se nachází rozlehlá zahrada, kde za vidění stojí dvě nádherná okna ze 16. století – jedná se o okenní rámy zdobené motivy postav akrobatů a lidožravých lvů v madeirském manuelském slohu. Mimo to zahradu zdobí ptačí klece, starobylé náhrobky či orchideje a další druhy rostlin.

Madeirské muzeum vína

A není Madeira bez vína. Navštivte Madeirské muzeum vína, abyste pochopili, jak důležitou roli hrálo víno v ekonomickém a sociálním životě ostrova. Muzeum nabízí nejen exkurze do historie vinařství Madeiry, ale také ochutnávky tohoto legendárního nápoje, který byl oblíben u evropských dvorů a dostal se přes oceán až k americkým prezidentům.

Tipy na závěr

Než opustíte Madeiru, vydejte se na návštěvu malého městečka Santana s jeho tradičními trojúhelníkovými domky casas decolmo, které jsou živou ukázkou tradiční madeirské architektury. Domy jsou na první pohled typické svým tvarem do písmene A. Nechybí jim slaměná střecha, barevné dveře a okenice. Domky původně sloužily pro pastevce, a proto neměly moc pevné základy. Jakmile dobytek spásl veškerou trávu, pastevec mohl domek rozebrat a přesunout ho na jiné místo.

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Získejte přístup ke zlevněným zájezdům a novinkám v katalogu a využijte slevy 500 Kč.