Kdo jsou Aboridžinci?

Když kapitán Cook objevil Austrálii, myslel si, že země je neobydlená. Avšak jeho domněnka byla více než mylná. Austrálci, jak se Aboridžincům též říká, obydlují nepřetržitě oblast Austrálie již více než 50 000 let. Dnes tvoří 3% obyvatelstva Austrálie.

Kdo to tedy je?

Jako Aboridžinci jsou označováni domorodí obyvatelé australské pevniny a Tasmánie. Ostrované z Torres Strait jsou pak další domorodí obyvatelé Austrálie, kteří obývají oblast ostrovů na sever od pevniny. Termín aboridžinci však zahrnuje velké množství odlišných kmenů. I když dnes většina mluví anglicky, stále můžeme narazit na původní jazyky, kterých je mezi 125 až 140.

Kultura

Bohaté kulturní dědictví Aboridžinců dokazuje, jak neskutečně rozmanitá je lidská historie. Například v hudbě je zastoupen typický dechový nástroj zvaný didgeridoo. Jde v zásadě o dlouhou dutou tyč z eukalyptu, jenž vydává bzučivý zvuk. Dalším známým nástrojem je třeba bumerang, který jistě všichni znáte.

Stopy aboridžinského umění sahají až do období před 30 tisíci lety. Dokládají to malby na stěnách skal, které můžeme nalézt například v Uluru nebo v národním parku Kakadu. Naprostá většina z nich patří pod ochranu UNESCO.

Víra

Ačkoliv se dnes 73% aboridžinců hlásí ke křesťanství, stále můžeme nalézt stopy původního vlastního náboženství. Aboridžinci jsou velmi spirituální lidé věřící v posvátnost různých prvků krajiny či ve svatá zvířata představující božstva. Božstva se pak různí podle jednotlivých kmenů. Náboženský systém je tak nesmírně bohatý na orální historii různých významných míst či zvířat.

Aboridžinci dnes

Dnes jich více než polovina žije v Queenslandu a Novém Jižním Walesu. Bohužel patří k chudší části obyvatel Austrálie, s čímž se pojí různé sociální problémy. Mají vlastní vlajku a patří jim 22% území severní Austrálie.  

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Získejte přístup ke zlevněným zájezdům a novinkám v katalogu a využijte slevy 500 Kč.