Jak se mluví v Mexiku?

Rozvrstvení obyvatelstva v Mexiku je dáno třemi hlavními skupinami. Mesticové zaujímají kolem 60 % populace, Indiáni 30 %, poslední skupinou jsou běloši s 9 %. Jak je to v Mexiku s jazyky? Jak se mluví v Mexiku?

Příchod španělštiny do Mexika

Domorodé jazyky a dialekty používali původní obyvatelé – Indiáni. Místní obyvatelé dosáhli pozoruhodně vysoké kulturní úrovně, na vysokém stupni byla i jejich jazyková vybavenost. Jejich jazyk i kultura vzkvétala, ale jen do doby, než se v roce 1519 z moře vylodili silnější protivníci - Španělé, kteří si je podmanili a zničili veškeré jejich zvyky a kulturu. Za velice krátkou dobu se vše změnilo a původní obyvatelé Mexika se pod nadvládou dobyvatelů museli naučit jazyku Španělů. Dnes je Mexiko největší španělsky mluvící zemí.

 

Mexiko jazyky

Jazyky v Mexiku

Úředním jazykem Mexika je španělština s gramatikou, která je běžná ve Španělsku. Latinskoamerická španělština má své určité odlišnosti, jako třeba absence používání 2. osoby v množném čísle.

V turistických letoviscích, hotelích, na letištích a ve větších zařízeních pro turisty se domluvíte i anglicky.

Španělština však není oficiálním jazykem Mexika. Je pouze jedním z 63 právně platných jazyků používaných v Mexiku. Slovníček mexické španělštiny je obohacený řadou převzatých slov z původních indiánských jazyků. K nejrozšířenějším užívaným mexickým jazykům patří třeba aztéčtina nahuatl, kterou mluví více než 1,6 milionů lidí (zejména potomků starých Aztéků). Aztécký nahuatl, který se používá v hlavním městě a blízkém okolí, je snadno rozeznatelný příponami "-tl" (jako třeba název sopky Popokatepetl). Mimo aztéčtiny jsou rozšířené také mayština, mixtéčtina a zapotečtina.
K dalším domorodým dialektům patří kiliwu, kterou udržuje při životě asi 50 domorodců na Kalifornském poloostrově.

Abyste slyšeli jazyky rarámuri, chuj nebo třeba paipai, museli byste navštívit osamocené vesničky v horách, ale v Chiapasu a na poloostrově Yucatán můžete mezi lidmi nebo v radiu slyšet různé dialekty mayštiny.

 

Domorodými jazyky mluví více než 10 milionů Mexičanů

Některým z domorodých jazyků mluví v Mexiku více než deset milionů obyvatel, více už jich je jen v Peru. Neberou se přitom v potaz další rozšířené jazyky, jimiž hovoří skupiny přistěhovalců, z nichž mnohé tu žijí už více než sto let. Například starobylý řád mennonitů mluví jazykem plautdietsch (dolní němčina), Libanonci mluví arabsky a ve vesnici Chipilo, ve které se v roce 1882 usadili Italové, se zachoval téměř neznámý benátský dialekt. Nemějte však obavy, na většině území je stále nejrozšířenější španělština. Jen se nedivte, když potkáte lidi, pro které bude až druhým jazykem, stejně jako pro vás.

 

Mexický jazyk - španělština

Mexická španělština v češtině

Některá slova z aztéčtiny byla převzata i do češtiny. Např. "šokolatl", je u nás oblíbená čokoláda. "Chilli" papričky se řeknou v aztéčtině stejně jako v češtině. Avšak sousloví "tomatová" omáčka, z aztéckého rajčete „tomatl“, již Češi používají méně v porovnání s Němci nebo Brity.

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Získejte přístup ke zlevněným zájezdům a novinkám v katalogu a využijte slevy 500 Kč.