Fascinující jeskyně plná krystalů

V jihozápadní části Naica v Mexiku, v městečku s asi 5 tisíci obyvateli, se nachází místo jako ze sci-fi filmu... Jeskyně plná obřích krystalů.

Jeskyně krystalů Mexiko

Krystaly staré přes 500 tisíc let 

Neobvyklou jeskyni v roce 2002 objevili horníci, kteří tu kopali tunel v hloubce 305 metrů v největším mexickém dole Naica. V dutině známé jako Cueva de los Cristales se tak prokopali k jedněm z největších krystalů světa. Selenové tyče měří až 12 metrů a protínají celý jeskynní prostor.

Abnormálně obrovské krystaly se vytvořily před asi pěti sty tisíci lety ve vodě o stálé teplotě 57,7 °C. V těchto podmínkách minerál anhydrid absorboval vodu a proměnil se v sádrovec (stabilní forma stejného minerálu, ovšem o nižší teplotě). Když v okolí odstartovaly vykopávky, horníci vodu z podzemí vypumpovali na povrch, a tím odkryli utajenou nádheru místa.

Jeskyně krystalů Mexiko

Extrémní podmínky pro člověka: Podmínky, které krystalům svědčí

Podmínky v jeskyni však pro člověka nejsou přívětivé. Teplota se tu pohybuje kolem 50 °C a vlhkost 90-99 %, takže se tu špatně dýchá a člověk by zde velmi rychle ztratil orientaci. Průzkumníkům také znesnadňuje pohyb v jeskyni nerovný povrch a malé krystaly, které jsou velmi ostré a křehké.

Výzkumníci zkoumají jeskyni od roku 2006 s pomocí respirátorů se studenou vodou, přičemž na sobě mají speciální obleky naplněné ledem. I s tímto vybavením zde však mohou zůstat maximálně 45 minut. Zejména kvůli křehkosti se ke krystalům dostanou pouze vědci.

Odvodnění jeskyně, které odhalilo její krystalové poklady a umožňuje vstup do jejího nitra, je pro jeskyni bohužel zároveň hrozbou. Vzduch krystaly ničí, a ty se rozpadají. Nyní se voda z jeskyně neustále odčerpává, k zachování krystalů a jejich dalšímu růstu je však třeba, aby jeskyně byla znovu zaplněna vodou. Vědci tak stojí před rozhodováním, zda jeskyni dále zkoumat, anebo mají nechat krystaly svobodně růst. 

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.