Co jste možná o Madeiře nevěděli

Věděli jste, že…

… Madeira je souostroví a český název by mohl znít „Ostrov dřeva“?

Ano, je to tak. Název Madeira se používá nejen pro ostrov, jehož hlavním městem je město Funchal, ale také pro celé souostroví, které se dělí na 4 části: Madeira, Porto Santo, Ilhas Desertas, Ilhas Selvagens. Všechny ostrovy jsou sopečného původu, a kromě Madeiry a ostrova Porto Santo nejsou žádné jiné trvale osídlené. Všechny ostrovy jsou přírodními rezervacemi a jsou přísně hlídané ochranáři. Slovo "madeira" znamená v portugalštině dřevo a odkazuje na hustý les, který pokrýval krajinu ostrova v době jeho objevení.

… Madeira je jedním z nejlepších míst na světě k pozorování velryb v jejich přirozeném prostředí?

Ostrovy Desertas dělí od ostrova Madeira asi 20 km dlouhá úžina, kterou proplouvají lodě do Evropy a také tudy pravidelně táhnou velryby. Pozorování velryb je tak zážitkem, který by na seznamu každého milovníka přírody a návštěvníka Madeiry neměl chybět. Čisté vody obklopující ostrov poskytují dokonalé prostředí pro život hned několika druhům velryb – např. velryby krátkoploutvé, občas lze vidět keporkaky a nepolapitelné vorvaně, kteří se pohybují spíše v hlubších vodách kolem ostrova. Pokud se během dovolené na Madeiře rozhodnete pro výlet za pozorováním velryb nebudete litovat. Zkušení místní průvodci pak zajistí přísun podrobných informací o velrybách a jejich chování.

…. nejznámější ikonou ostrova je Cristiano Ronaldo?

I přesto, že třeba nejste fotbaloví fanoušci, jméno slavného madeirského rodáka Cristiana Ronalda jste již určitě slyšeli. Na pobřežní promenádě ve Funchalu můžete navštívit jeho muzeum, kde jsou umístěné trofeje a ocenění, které během své kariery získal. V muzeu jsou k vidění také jeho kopačky, se kterými hrál důležité zápasy, nebo korespondence od fanoušků.  Nedaleko muzea stojí 240 cm a 800 kg vážící bronzová socha tohoto slavného madeirského rodáka. Na jeho počest bylo v roce 2017 přejmenováno i místní letiště a dnes ho známe pod oficiálním názvem Madeira International Airport Cristiano Ronaldo.

… na Madeiře se koná největší silvestrovský ohňostroj na světě?

Tradice ohňostrojů na ostrově Madeira sahá až do 17. století. O století později se madeirský bankéř João José Rodrigues Leitão rozhodl navázat na tuto tradici a od té doby se bohaté rodiny z ostrova začaly navzájem předhánět v odpalování ohňostrojů. Zábavní pyrotechnika tehdy sloužila k prodloužení oslav probíhajících v tanečních sálech.

Nový rok začíná na Madeiře velkolepou a jedinečnou pyrotechnickou show, která rozzáří celou oblohu. V současné době trvá silvestrovský ohňostroj přibližně osm minut a je rozložen na více než 30 odpalovacích stanovištích umístěných v amfiteátru ve Funchalu, na nábřeží a v dolní části města.

Madeira je zapsaná v Guinessově knize rekordů za největší pyrotechnický výkon na světě. Tento rekord byl dosažen v roce 2006 a byl překonán až v roce 2010. Silvestr je tak největší turistickou atrakcí v regionu s obsazeností hotelů kolem 90 % -95 %.

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Získejte přístup ke zlevněným zájezdům a novinkám v katalogu a využijte slevy 500 Kč.