Betlém - město neuvěřitelných kontrastů

Jeruzalém s Betlémem dnes tvoří prakticky jedno město. Bohužel však město rozdělené zdí mezi židovským a palestinským územím. Jde o smutný odkaz toho, že ve světě pořád něco není v pořádku …

Betlém - izraelská zeď

Zatímco křesťanský svět s posvátnou úctou vzhlíží k Betlému jako k rodišti Krista, v současnosti se toto palestinské město na západním břehu Jordánu od ostatních arabských měst v regionu odlišuje jen několika významnými památnými stavbami. Každodenní život je zde podobný dalším palestinským městům, plný nouze, trhovců a pouličních prodavačů.

Území Palestiny se pod nadvládu hnutí Hamás dostalo v roce 2005, kdy došlo k násilnému vysídlení Židů. Západní Břeh je až na pár výjimek pod správou Izraele a cestování do této části rozhodně stojí za to. V Izraeli si totiž připadáte jako v lepší západní zemi a hned vedle, na opačném břehu Jordánu je situace o poznání horší. Právě kvůli do očí bijícímu kontrastu, je návštěva opravdovým zážitkem.

Betlém - Izraelské město

Památky a zajímavosti Betléma

V Betlémě určitě nepřehlédnete neslavnou zeď, která odděluje Palestinu od Izraele. V Izraelské části je celá popsaná. Našli byste tu například kresbu britského umělce Banksy, vzkaz tu nechal i Roger Waters z Pink Floyd.

Betlém znamená v hebrejštině dům chleba (bejt lechem). V arabštině jde o dům masa (bajt lachm). Ve starověku se nacházel v srdci Judeje, v jeho blízkosti leží i důležité židovské poutní místo - hrobka Ráchel (manželky patriarchy Jákoba).

Nejvýznamnější památkou pro křesťany je ale samozřejmě chrám Narození Páně, jedna z nejstarších křesťanských svatyní postavená, na údajném místě Kristova narození, svatou Helenou (matkou byzantského císaře Konstantina Velikého).

Protože je Betlém místem, kde člověk tisíce let staví domy, bourá je a válčí, je dnešní úroveň terénu až o 4 metry výše než před Kristem. Do nejstarších památek se sestupuje "pod zem". Jiné stavby jsou koncipovány tak, že v nižších patrech najdete původní vykopávky a vyšší slouží k liturgickým účelům.

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Získejte přístup ke zlevněným zájezdům a novinkám v katalogu a využijte slevy 500 Kč.