Betlém: město Davidovo

Betlém leží osm kilometrů od izraelského hlavního města Jeruzalém. Řadí se k nejvýznamnějším městům židovské i křesťanské víry, přestože většina jeho obyvatel má v současnosti muslimské vyznání. Pro Židy je Betlém městem, kde vyrůstal a byl korunován králem David. Pro křesťany je to především místo narození Ježíše Krista.

Nejznámější památkou Betléma je Chrám Narození Páně, který vznikl ve čtvrtém století v místě, kde se Ježíš narodil. První kostel na tomto místě nechala postavit matka římského císaře Konstantina Velikého Helena. Původní chrám se v šestém století dočkal přestavby. Ústředním místem svatostánku je jeskyně, kde se údajně Ježíš narodil, a přesné místo označuje stříbrná hvězda na podlaze. Do chrámu vedou malé, nízké dveře, ve kterých se příchozí musí sklonit, což má praktický význam při obraně před nájezdníky a také to metaforicky vyjadřuje úctu člověka k Bohu.

Posledních dvacet let patří Betlém pod palestinskou samosprávu a žije v něm okolo třiceti tisíc lidí. Každý rok do něj míří tisíce poutníků z celého světa, nejčastěji o Vánocích. Z turismu plynou městu hlavní zisky, řada lidí se živí prodejem suvenýrů s křesťanskou tematikou.

Při vjezdu do města prochází místní i turisté kontrolami a na návštěvu nedalekého Jeruzaléma potřebují obyvatelé speciální propustku. Betlémem prochází takzvaná "separační bariéra", za kterou leží území ovládaná Izraelem. Konflikt mezi Palestinci a Izraelci je stále živý a osmimetrová zeď se stala symbolem sporu a místem hojně navštěvovaným turisty.

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Získejte přístup ke zlevněným zájezdům a novinkám v katalogu a využijte slevy 500 Kč.