Australským hlavním městem je Canberra

Není největší, nejznámější ani historicky nejvýznamnější... Přesto je hlavním městem Austrálie Canberra. Stalo se tak prakticky souhrou okolností. Víte jakých?

Canberra Austrálie

Které australské město zvolit za hlavní?

Celou událost odstartoval rok 1901, kdy se podařilo sjednotit všech šest australských královských kolonií do jedné federace. Nebylo však vůbec jasné, které město zvolit jako hlavní. V úvahu připadala dvě největší města – Sydney a Melbourne. Australané se však nemohli shodnout, kterého z kandidátů vybrat. Vláda tedy v roce 1908 rozhodla, že nové hlavní město vybuduje takřka na zelené louce. Tak se i stalo a o tři roky později vláda vykoupila pozemky. Současné hlavní město leží mezi Melbourne a Sydney a dostalo jméno Canberra, které v domorodém jazyce znamená něco jako místo setkání nebo shromaždiště.

Canberra, hlavní město Austrálie

Canberra patří mezi nejmenší metropole na světě. Má pouze kolem 350 tisíc obyvatel. Přestože je hlavním městem, turisty není zdaleka tak vyhledávaná a navštěvovaná jako dvě největší australská města Sydney a Melbourne. Australská Canberra leží přibližně 600 metrů nad mořem a je obklopena kopci výběžků nejvyššího pohoří Austrálie Snowy Mountains (nejvyšší Mt. Kosciusko měří 2 228 m). Ve městě převládá přívětivé klima s teplými jary, horkým suchým létem, chladnějšími podzimy a studenou zimou se sněhem.

Canberra v Austrálii

Název hodný pro hlavní město Austrálie?

Jednoduché to v historii nebylo ani s určením, jak se nově vzniklé město bude jmenovat. Někteří lidé chtěli název vznešený, jako třeba Shakespeara, Australia či Austropolis. Další část populace si přála, aby vystihovalo federativního ducha. Neujal se ani název Sydmeladperbrisho, který obsahoval počáteční písmena všech hlavních měst jednotlivých svazových států. Zněl však přece jen trochu krkolomně.

 

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Získejte přístup ke zlevněným zájezdům a novinkám v katalogu a využijte slevy 500 Kč.