Australský medvídek koala

Koala medvídkovitý, známý také jako medvídek koala, je jedno z nejznámějších a nejroztomilejších australských zvířat. I když na první pohled připomíná medvěda, medvědem ve skutečnosti není. Jde o vačnatce, stejně jako třeba klokan.

Australský koala

Koaly jsou zavalitá zvířata s hustou šedou srstí. Jen na břiše a na uších mají dlouhé bílé chloupky. Koaly umí postavit první dva prsty naproti ostatním, což jim společně s dlouhými ostrými drápy umožňuje dobře šplhat po stromech. Váží 4 až 12 kilogramů a měří od 70 do 90 centimetrů.

Koaly, vybíraví vegetariáni

Koaly se až na výjimky živí pouze listím a kůrou blahovičníků. A to ještě jen některými druhy. Jsou vlastně jedinými býložravci, kteří je dokážou strávit. Listy blahovičníku totiž obsahují velké množství vlákniny a terpeny, díky nimž jsou eukalypty pro většinu zvířat jedovaté. Listy blahovičníku mají velmi nízkou energetickou hodnotu, koaly tak musí hodně šetřit energií. Mají velmi pomalý metabolismus, extrémně malý mozek a spí až 20 hodin denně.

Ze života koal

Játra těchto zvířátek umí odbourat škodlivé látky obsažené v potravě a díky velmi dobře vyvinutému trávícímu systému může koala zužitkovat i tak málo živin, které listy eukalyptu obsahují. Krmí se většinou v noci, přičemž za den zkonzumují kolem půl kila listí.

Koala nepije tekutiny, veškerou vodu přijímá v rostlinné potravě. Odsud vzniklo i pojmenování koala, které v domorodém jazyce znamená něco jako “nepije”. Koaly málokdy opouští svůj strom, a pohybují se velmi pomalu. Překvapivě ale dokážou skákat ze stromu na strom a dobře plavou.

Koala australský

Koaly jsou samotáři, s ostatními se dorozumívají hlasitým voláním, které je slyšet až kilometr daleko. Narozená mláďata váží méně než 1 gram. Vyškrábou se do vaku matky a tam kde zůstávají asi půl roku. Jakmile vyrostou tak, že je jim ve vaku těsno, matka je nosí na zádech. Dožívají se až 17 let.

Koaly v ohrožení

Koaly byly téměř vyhubeny člověkem, který je lovil hlavně kvůli kožešině. V současnosti jsou tato zvířata jako symbol Austrálie chráněna vládou. Největším rizikem pro koaly je tak úbytek vhodných blahovičníkových lesů a rozbití narušení jejich teritorií výstavbou silnic.

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Získejte přístup ke zlevněným zájezdům a novinkám v katalogu a využijte slevy 500 Kč.