Dovolená 2024 Arménie

FIRST MINUTE do 31.12.2023

Termín zájezdu 01.05.2024 - 08.05.2024
Doprava Letecky
Typ zájezdu Poznávací zájezd
Ubytování Hotely
Strava Polopenze
Destinace Arménie
Původní cena 39 990 Kč | 1 710 €
Cena včetně
poplatků
36 990 Kč
(1 580 €)

Základní info o zájezdu

ODLET: 1. 5. z Prahy z Letiště Václava Havla. 

PŘÍLET: 8. 5. do Prahy na Letiště Václava Havla.

PROGRAM: 6 pobytových dnů v Arménii, v zemi, která jako první na světě přijala křesťanství jakožto státní náboženství, tématicko – poznávací cesta po nejzajímavějších památkách a přírodních atraktivitách – kostely, kláštery, památky zapsané na seznamu UNESCO, pevnosti, soutěsky, kamenné monumenty a úžasné výhledy na bájnou horu Ararat. To vše spojené s ochutnáním místní fantastické kuchyně.

UBYTOVÁNÍ: 5 x Jerevan, 1 x Goris, 1 x Dilijan v *** hotelech.

V případě, že nelze samostatně cestujícího klienta doobsadit k jinému, je povinen uhradit příplatek za 1/1 pokoj - 4 990 Kč / 220 Eur / os.

PŘEPRAVA: se bude realizovat letecky, po Arménii doprava turistickým autobusem.

POKYNY: vážným zájemcům zašleme smlouvu o zájezdu s číslem účtu, k zařazení do zájezdu je třeba uhradit zálohu v minimální výši 15 000 Kč (pro úhradu v Kč) nebo 640 Eur/ os. (pro úhradu v Eurech), zaslat vyplněnou a podepsanou smlouvu buď na naši adresu, oskenovanou e-mailem, faxem na číslo 494 377 654 nebo osobně, po připsání zálohy (platby) na náš účet potvrdíme kopii smlouvy zpět, doplatek zájezdu uhradit do 18. 3. 2024, finální pokyny a informace k odletu obdržíte cca 3 týdny před odletem, cena zájezdu je kalkulována do 22 Kč / USD a do 23,5 Kč / €, minimální počet účastníků: 15.

DOPORUČENÍ: pamatujte na běžné léky, fotoaparát, popř. videokameru, sluneční brýle, pokrývku hlavy, zcela orientační kapesné ve výši od 250 euro, oblečení volte s ohledem na předpokládané průměrné denní teploty kolem 22-25°C, pro vstup českých turistů do země není potřeba vízum, pouze cestovní pas musí být platný min. 6 měsíců po návratu ze země.

CENA ZAHRNUJE: oboustranné letecké spojení včetně odbaveného zavazadla do 23 kg + příručního zavazadla do 7 kg, letištní a bezpečnostní taxy, dopravu po Arménii, 7x ubytování, velmi nadstandardně bohatou stravu dle denního programu - 6 x snídaně, 4x oběd, 2x večeře – obědy i večeře jsou zajištěny na různých místech – na hotelu, v tradičních místních restauracích, tavernách, výroba tradičního arménského chleba, lahev vody na osobu a den, servis českého a místního průvodce, zákonné pojištění CK proti úpadku.

CENA NEZAHRNUJE: 25 Eur / os. (bakšiš pro řidiče autobusu, místního průvodce a zaměstnance hotelů) - vybere průvodce v hotovosti na místě, individuální vstupy během volného dne, *pojištění léčebných výloh v zahraničí 490 Kč / 21 Eur / os. / pobyt, pojištění léčebných výloh v zahraničí + pojištění stornopoplatků 990 Kč / 43 Eur / os. / pobyt - v případě zájmu nutné uhradit spolu se zálohou při podpisu smlouvy, dodatečně nelze vyřídit (pro případ zrušení zájezdu ze strany klienta, podmínky viz https://www.avetour.cz/pojisteni.html nebo na vyžádání v CK), jednolůžkový pokoj za příplatek 4 990 Kč / 220 Eur / osoba / pobyt.

Trasa zájezdu

Program zájezdu

1. den

1. 5. středa – odlet v 18:00 z Prahy z Letiště Václava Havla s přestupem ve Varšavě, přílet do Jerevanu v nočních hodinách, okamžitý přesun na hotel, nocleh.

2. den

2. 5. čtvrtek – snídaně, následuje přejezd do města Ejmiatsin, které bývalo starověkým hlavním městem Arménie. Po cestě grandiózní ruiny třístupňového chrámu Zvartnots (v překladu „Nebeští Andělé“) ze 7. století – jeden z nejslavnějších chrámů v zemi a zároveň nejvyšší křesťanskou stavbou té doby. Po příjezdu do Ejmiatsinu navštívíme křesťanskou katedrálu vybudovanou ve 4. století, jež je údajně nejstarší v celé Arménii. Prohlídka muzea v katedrále – nachází se zde mnoho významných náboženských relikvií, mezi nejzajímavější patří Kopí osudu či svaté kopí – podle legendy jde o kopí, jímž měl římský voják tradičně nazývaný Longinus probodnout bok ukřižovaného Ježíše Krista, kopí bývá též označováno jako Longinovo kopí, tradice říká, že do Arménie ho donesl sv. Tadeáš. Následuje přesun zpět do Jerevanu. Večerní procházka po městě, večeře a nocleh.

3. den

3. 5. pátek – snídaně, skalní klášter Gegard - ležící asi 60 km od Jerevanu, vysoko v horách, jeden z nejkrásnějších arménských klášterů, je tvořen nevelkým arménským kostelíkem z počátku 13. století a dále souborem podzemních kostelů, vznik kláštera se datuje okolo roku 1215, kdy začala stavba hlavního kostela Matky boží (Astvazazin), oběd v tradičním arménském prostředí s možností vyzkoušet si výrobu tradičního arménského tenkého nekynutého chleba Lavaš, přejezd k pevnosti Garni – nabízí nahlédnout do předkřesťanského období, nachází se v malebné horské oblasti s fantastickými výhledy, pevnost byla postavena ve 3. – 2. st. před Kristem, sloužila arménským králům jako letní sídlo, nedaleko od Garni se nachází jedna z nejznámějších a nejkrásnějších přírodních památek v Arménii - soutěska „Symphony of Stones“. Monument tvoří obrovské symetrické čedičové sloupy vysoké až 50 metrů, které připomínají varhany. Návrat do Jerevanu, individuálně večeře, nocleh.

4. den

4. 5. sobota – snídaně, neznámější arménský klášter Khor Virap s krásnou polohou na skále nedaleko hranic s Tureckem a především siluetou Araratu v pozadí, právě zde uvěznil pohanský král Tridat III. sv. Řehoře na dlouhých dvanáct let do studně (ta dala klášteru jméno, khor virap znamená „hluboká studna“), poté, co král konvertoval ke křesťanství světce osvobodil, oběd, poté klášter Noravank - založen byl až ve 13. století, o 600 let později než většina arménských klášterů, v minulosti byl důležitým náboženským, kulturním a vzdělávacím centrem, klášter byl postaven nejznámějším arménským architektem Momikem le Vardapetem. V regionu Syunik byla v roce 2010 vybudována nejdelší lanovková dráha na světě (délka 5,7 km), kterou se dostaneme ke klášteru Tatev. Díky které budete moci spatřit nádherné výhledy po okolí. Klášter sehrál důležitou roli, protože se stal významným politickým, duchovním a kulturním centrem. V 10. století zde byla založena škola se zaměřením na humanitní obory. Duchovní síla kláštera a okolí Vás převede do dávných dob. Ubytování Goris, individuálně večeře, nocleh.

5. den

5. 5. neděle – snídaně, procházka v Goris, jeskynní vesnice Khndzoresk, do které lze dojít po obřím dřevěném houpacím mostu (adrenalinový zážitek), přesun směrem k Dilijanu, dechberoucí panoramatické výhledy cestou průsmykem Selim. Cestou zastávka v Zorats Karer – archeologické naleziště nedaleko města Sisian. Noraduz – starobylý hřbitov s osmi stovkami kamenných stél s motivem kříže. Nejstarší z nich pocházejí z 12. století. Návštěva rodinné farmy Mikayelyans a ochutnávka unikátních arménských sýrů, oběd. Seznámíme se rovněž i se samotnou výrobou. Ubytování v Dilijanu, individuálně večeře, nocleh.

6. den

6. 5. pondělí – snídaně, klášter Haghartsin vybudovaný v 11. – 13. století několika generacemi arménských architektů, rozprostírá se ve Smaragdové nížině v lesích rezervace Dilijan. Kostely sv. Astvatsatsina, sv. Štěpána, sv. Řehoře, pohřební komnata královské rodiny Bagradit a další klášterní budovy jsou zasazeny do okolní nádherné krajiny, které se často přezdívá „Arménské Švýcarsko“. Jezero Sevan – horské sladkovodní jezero v Arménii obklopené horskými hřbety, úžasné panoramatické výhledy cestou průsmykem Selim. Oběd v restauraci nabízející dary jezera. Následuje návštěva pravoslavného kostela Sevanavank nacházejícího se na okraji severozápadního břehu jezera Sevan, který byl původně postaven na ostrůvku, který se postupem času, díky klesající hladině stal poloostrovem. Poté přesun do oblasti Aragatsotn, kde si prohlédneme klášter Sashmosavank, jenž byl postavěn na pravém břehu řeky Kasakh na okraji překrásné soutěsky. Alphabet Park – kamenné monumenty skládající se ze všech 39 písmen arménské abecedy v obřím provedení. Odjezd zpět do hlavního města Jerevanu, individuálně večeře, nocleh

7. den

7. 5. úterý - snídaně, volný den v Jerevanu, individuálně možnost navštívit některé z místních muzeí - doporučujeme muzeum arménské genocidy, možnost exkurze v destilérce Ararat Brandy Factory, která již od roku 1877 vyrábí tradiční arménský koňak, návštěva tradičních místních trhů - velký výběr výrobků z keramiky, šperků, koberců, ale i čerstvého ovoce, zeleniny, sladkostí nebo sýrů, večeře, nocleh (pokoje k dispozici do cca 3:00 hod.), rychlý přesun na letiště, odlet zpátky do Prahy v 5:30 hod. s přestupem ve Varšavě.

8. den

8. 5. středa – přílet do Prahy na Letiště Václava Havla ve 12:10 hod.


* CK AVETOUR si vyhrazuje právo k případné změně v programu, reagující na změnu letového řádu nebo případné změny místních podmínek
* U denního programu může být pozměněný sled navštívených míst
* CK AVETOUR si vyhrazuje právo odmítnout účast na zájezdu klientovi, který nebude řádně pojištěn (není podmínkou pojištění přímo u CK)

Zážitky cestovatelů

Petr Halajčuk

10.08.2023

Arménie

Arménie, srpen 2023

Přiznám se, že týden v Arménii naprosto předčil moje očekávání. Krásná země, milí lidé, dlouhá pohnutá historie, úžasná příroda i gastronomie. To vše jsme v průběhu zájezdu plnými doušky poznávali díky paní Zarine, milé, vstřícné, ochotné, empatické ženě, a místní průvodkyni paní Nurik s obdivuhodnými znalostmi historie, kultury a náboženství. Patří jim velký dík a úcta.

Tomáš Vašíček

09.08.2023

Arménie

Arménie

Poznávací zájezd vedený místní mladou průvodkyní Nurik a českou průvodkyní a překladatelkou Zarine byl úchvatný. Program je opravdu vyladěný skoro na minuty. Účastníka zájezdu čeká opravdu bohatá náplň zajezdu, a také úžasná kuchyně. Obě dámy jsou velmi sympatické a milé. Zájezd je jedním dechem..."Čistá radost"?

Kateřina Lamačová

26.11.2022

Arménie

Arménie 22. - 29. 10. 2022

Ráda bych poděkovala za skvěle připravený zájezd do Arménie. Paní Zarine, byla nejen skvělou a erudovanou průvodkyní, ale hlavně přátelskou a vstřícnou ženou. Bylo mi ctí ji poznat! Také místní průvodkyně slečna Nurik i pan řidič, tvořili tým, který zajistil bezproblémový průběh naší dovolené. Arménie mě nadchla svými památkami, horami a také lidmi, kteří přes velmi těžké životní podmínky, udržují svou víru, tradice a rodinnou pospolitost. V mnohém nám mohou být velkou inspirací! Děkuji.