Ostrovy Raiatea a Tahaa

 

Dvojici ostrovů Raiatea a Tahaa najdete na mapě mezi známějšími polynéskými ostrovy Huahine a Bora Bora. Často bývají označovány jako oblast, které se podařilo nejlépe uchovat si svá dávná tajemství. Nabízí totiž příležitost prohlédnout si tu nejcharakterističtější staromódní tvář Francouzské Polynésie. Místní obyvatelé tu žijí v duchu svých tradic, s hlubokým respektem ke své historii i dědictví.

Ostrovy Tahaa a Raiatea

Ostrovy Raiatea a Tahaa vyzařují magické vibrace. Nachází se tu totiž jedno z nejdůležitějších starověkých bohoslužebních míst. Přestože se ostrovy turistům nebrání, na rozdíl od svých známějších sousedů cestovní ruch k přežití nepotřebují. K hlavním odvětvím, která zajišťují obživu zdejších obyvatel, patří zemědělství (pěstování vanilky a perel) a práce na vládních postech.

I když ani na jednom z ostrovů pláž nenajdete, díky jejich divoké kráse na absenci písku zcela zapomenete. Zážitkem je jak projížďka po pobřeží ostrova Raiatea v sedle skútru, tak výlet přes vanilkové plantáže ve svěžím skalnatém vnitrozemí ostrova Tahaa. Za šnorchlováním můžete vyrazit do místních mělkých vod přilehlých ostrůvků “motu” s bělostným pískem. Oba ostrovy vám dokážou nabídnout to, po čem toužíte i z pohledu ubytování.

Magický ostrov Raiatea

Ostrov Raiatea je největší ze Závětrných ostrovů - rozprostírá se na 170 km2. Žije zde kolem 3,5 tisíce obyvatel a hned po Tahiti je druhým nejdůležitějším ekonomickým centrem Polynésie. Kdysi byl ostrov považovaný za nejposvátnější z ostrovů Francouzské Polynésie a hrál sjednocující roli ve starověké náboženské víře. Duchovno zůstává součástí života i dnešních Polynésanů. Dodnes se na ostrově nachází několik svatyní, z nichž bezesporu nejvýznamnější je polynéská svatyně Marae Taputapuatea.

Pro turisty je ostrov známý jako centrum jachtingu a plachtění, zdejší přístavy se tu každoročně plní luxusními plavidly ze všech koutů světa.

Symbolem ostrova je jedna z nejvzácnějších květin na světě - tiare apetahi. Jde o květinu s pěti bílými okvětními lístky, které mají dle pověsti představovat pět prstů krásné tahitské dívky, která se zamilovala do prince, a když zjistila, že si ho nikdy nebude moci vzít za manžela, zemřela žalem. Okvětní lístky se zavírají na noc a otvírají při úsvitu s tichým praskáním, které symbolizuje zvuk pukajícího srdce krásné dívky. Možná ji spatříte při procházkách kopci...

ostrov Raiatea - Polynésie

Ostrov Tahaa s vůní vanilky

Tahaa je oproti ostrovu Raiatea o něco klidnější. Ostrov zaujímá rozlohu 90 km2 a žije zde necelých 5 tisíc obyvatel. Přestože je v porovnání se svým nejbližším sousedem možná ještě o něco krásnější, davy turistů sem neproudí. Dopravit se sem můžete jen lodí a zdálky připomíná spíše džungli uprostřed blyštící se laguny. Až při bližším pohledu je možné zaznamenat mechem pokryté vrcholky kopců s vyšlapanými turistickými stezkami. Na ostrově roste spousta exotického ovoce, bambusy, palmy a je provoněný sladkou vanilkou, která se zde pěstuje. Zčásti asfaltová silnice vede téměř kolem celého ostrova, ale žádná hromadná doprava tu nejezdí. I provoz je velmi řídký. Ostrov Tahaa se specializuje na pěstování perel a vanilky. Hlavním turistickým lákadlem jsou malé romantické ostrůvky “motu” podél severního korálového útesu

Raiatea

Nejkrásnější zážitky z návštěvy ostrovů
Raiatea a Tahaa:

  • Marae Taputaputea - proslulé archeologické naleziště na Závětrných ostrovech,
  • projížďka na skútru po pobřeží ostrova Raiatea s výhledy na krásné scenérie,
  • šnorchlování pestrobarevným podmořským světem v průlivu Teavapiti,
  • poznávání vnitrozemí, nádherné laguny, perlové farmy a vanilkových plantáží ostrova Tahaa.